O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Maląg: w tym roku na Korpus Wsparcia Seniorów przeznaczymy 80 mln zł

W tym roku na Korpusu Wsparcia Seniorów przeznaczyliśmy 80 mln zł – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Pod numerem (22) 505-11-11 osoby starsze mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc np. w zrobieniu zakupów, dostarczaniu ciepłych posiłków czy umawianiu wizyt lekarskich.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat. O wsparcie mogą zwrócić się seniorzy, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

"To już trzecia odsłona tego programu, który uruchomiliśmy w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Szybko okazało się, że to ważna i potrzebna forma pomocy osobom starszym. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rządu, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i samorządów, wielu seniorów otrzymało niezbędne wsparcie" – podkreśliła minister Maląg.

Dwa moduły Korpusu Wsparcia Seniorów

W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów realizowane są dwa moduły działań. Pierwszy z nich polega na zapewnieniu wsparcia społecznego przez wolontariuszy, którzy m.in. pomagają w zakupach, w wizytach u lekarza i w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych.

Pomoc obejmuje również dostarczenie ciepłych posiłków, produktów żywnościowych oraz paczek z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby. W ramach tego modułu seniorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne.

Moduł drugi ma poprawić bezpieczeństwo oraz samodzielne funkcjonowanie osób starszych w miejscu zamieszkania przez tzw. opiekę na odległość. Zapewniają ją "opaski bezpieczeństwa". Są one wyposażone w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Program został uruchomiony w październiku 2020 r. Jak przekazał resort rodziny, w pierwszej edycji uczestniczyło w nim 2019 gmin ze wszystkich województw.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

dsk/

Zobacz także

  • Mężczyzna z komputerem (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/FOCKE STRANGMANN
    Mężczyzna z komputerem (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/FOCKE STRANGMANN

    Badanie: pokolenie Z i seniorzy szczególnie narażeni na dezinformację

  • Eryk Kulm twarzą kampanii zwracającej uwagę na problem samotności i ubóstwa seniorów w okresie świąt. Fot. Materiały prasowe
    Eryk Kulm twarzą kampanii zwracającej uwagę na problem samotności i ubóstwa seniorów w okresie świąt. Fot. Materiały prasowe

    Eryk Kulm twarzą kampanii zwracającej uwagę na problem samotności i ubóstwa seniorów w okresie świąt

  • Dobrze długo żyć! Forum Lokalnych Inicjatyw Senioralnych [NASZE WIDEO]

  • zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
    zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Policja zatrzymała mężczyznę, który oszukał seniorki

Serwisy ogólnodostępne PAP