Prezydent Biden: Putin odpowiada za 70 procent wzrostu inflacji

2022-04-20 15:17 aktualizacja: 2022-04-20, 16:02
Wzrosły ceny benzyny i żywności na całym świecie.  Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wzrosły ceny benzyny i żywności na całym świecie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się w 70 proc. do wzrostu inflacji w minionym miesiącu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden na Twitterze. Jak dodał, efekt ten jest odczuwalny na całym świecie.

"Wiem, że rodziny wciąż zmagają się z wyższymi cenami. Dorastałem w rodzinie, w której odczuwaliśmy każdy wzrost ceny benzyny. Powiedzmy absolutnie jasno, dlaczego ceny są teraz wysokie: Covid-19 i Władimir Putin" - napisał Biden na Twitterze. Jak dodał, powołując się na dane na temat inflacji z marca, spowodowany przez wojnę na Ukrainie wzrost cen benzyny i żywności na całym świecie odpowiadał za 70 proc. ogólnego wzrostu cen w tym miesiącu.

Biden podkreślił, że właśnie dlatego zdecydował się na uwalnianie 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z amerykańskiej rezerwy strategicznej oraz wezwał Kongres do przyjęcia legislacji mającej zmniejszyć rachunki za media i leki na receptę.

Skutki wojny w Ukrainie odczuwa także Polska i Unia Europejska, przede wszystkim poprzez wysoką inflację - mówił kilka dni temu wiceminister finansów Artur Soboń. Pod koniec kwietnia pokażemy wpływ czynników zewnętrznych na polski budżet i gospodarkę - zapowiedział.

"My już te skutki odczuwamy, jako Polska i jako Unia Europejska, przede wszystkim poprzez wysoką inflację. Ona jest rekordowa w Polsce, ale też jest rekordowa w całej strefie euro - tak wysokiej inflacji w państwach europejskich nie było" - ocenił.

Inflacja osiągnęła w marcu w USA 8,5 proc. w skali roku i jest obecnie na najwyższym poziomie od końca 1981 r. Jak pokazują sondaże to też jeden z głównych czynników przekładających się na niskie notowania prezydenta i rządzących Demokratów. (PAP)

gn/