Podpalił punkt szczepień i sanepid w Zamościu. 43-latek odpowie przed sądem

2022-04-21 15:42 aktualizacja: 2022-04-21, 16:33
Spalony punkt szczepień w Zamościu. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Spalony punkt szczepień w Zamościu. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Hubertowi C., który odpowie za podpalenie punktu szczepień i sanepidu w Zamościu. Śledczy uznali to za przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Za zarzucany czyn grozi mu do 15 lat więzienia.

Do Sądu Rejonowego w Zamościu wpłynął w czwartek akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Hubertowi C., którego prokuratura oskarżyła o podpalenie mobilnego punktu szczepień i sanepidu w Zamościu w sierpniu ubiegłego roku.

"Pierwszy zarzut polega na tym, że podejrzany dopuścił się przestępstwa o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób, dokonując podpalenia budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków w Zamościu i mobilnego punktu szczepień przy Rynku Solnym" – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła dodając, że czyn ten zagrożony jest karą do 15 lat więzienia.

43-latek oskarżony został również o podpalenie dwóch masztów telekomunikacyjnych

43-latek oskarżony został również o podpalenie dwóch masztów telekomunikacyjnych we wrześniu 2020 r. na terenie miejscowości Złojec, za co może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń śledczych, straty powstałe w wyniku zniszczeń wynoszą łącznie ok. 380 tys. zł.

Z opinii biegłych psychiatrów i psychologa wynika, że w momencie popełnienia przestępstw podejrzany miał zachowaną zdolność do rozpoznania i znaczenia czynów, a także kierowania swoim zachowaniem.

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, 43-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Mężczyzna nadal jest tymczasowo aresztowany.

Mężczyzna przyjechał rowerem pod mobilny punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu, gdzie podłożył ogień

Do przestępstw doszło w nocy z pierwszego na drugiego sierpnia ub. r. Kamery miejskiego monitoringu w Zamościu zarejestrowały, jak mężczyzna przyjechał rowerem pod mobilny punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu, gdzie podłożył ogień za pomocą łatwopalnej substancji i odjechał. Tej samej nocy w podobny sposób podpalił także budynek sanepidu przy ul. Peowiaków w Zamościu. Po tych zdarzeniach, komendant wojewódzki policji w Lublinie powołał specjalną grupę śledczą, której zadaniem było ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

43-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego po dokonaniu przestępstw wyjechał z kraju i był w Szwajcarii. Został zatrzymany w lutym br., gdy przekraczał granicę i zmierzał w kierunku miejsca zamieszkania.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

dsk/