Warszawa w rankingu 20 miast Europy, które najlepiej zwiedzać, spacerując

2022-04-21 20:02 aktualizacja: 2022-04-22, 14:58
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Długi weekend majowy zachęca do wypadów na tzw. city break. Jeśli mamy do dyspozycji zaledwie kilka dni, warto wybrać te miejsca, których poznanie nie będzie wymagać nadmiernego wysiłku i z powodzeniem można je odkrywać podczas przyjemnych wiosennych spacerów. Podpowiedzią dla miłośników pieszych wędrówek niech będzie ranking 20 europejskich miast, które sprzyjają spacerom. Wymieniona w nim jest także Warszawa.

Poruszanie się po obcym mieście wynajętym samochodem czy komunikacją miejską może nastręczać nieco trudności. Aby zaoszczędzić podróżnym tych niedogodności, sieć hoteli Motel One zleciła badanie, które miało wyłonić europejskie miasta najlepsze do zwiedzania podczas spacerów. Pod uwagę wzięte zostało rozmieszczenie najpopularniejszych zabytków, ich oddalenie od siebie i jak wiele czasu zajmie przechadzka pomiędzy nimi. Po przeanalizowaniu danych, wskazano te miasta, które dla spacerowiczów będą najlepsze. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Brugia, nazywana flamandzką Wenecją. 

Pocztówkowy widok

To średniowieczne, belgijskie miasto zachwyci odwiedzających wyjątkową atmosferą. Spacer można rozpocząć od wieży Beffroi. Po pokonaniu 366 stopni ze szczytu dzwonnicy można podziwiać panoramę miasta. To doskonały wstęp dla dalszej wędrówki, bowiem ten zabytek został wpisany na listę UNESCO i mieści się w sercu urokliwego Rynku Głównego. Już temu miejscu warto przyjrzeć się bliżej. Przed odwiedzającymi roztoczy się stąd niemal pocztówkowy widok z pięknymi, kolorowymi kamienicami. Oddalając się nieco od ścisłego centrum można odwiedzić Beginaż. Kompleks z zabytkowym kościołem i białymi domkami, uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwych miejsc Brugii, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu możemy zatrzymać się na odpoczynek w parku nad Jeziorem Miłości. Zwiedzając Brugię nie można pominąć również miejsca o trudnej do wymówienia nazwie, Rozenhoedkaai. Łączą się tutaj dwa kanały, tworzące iście filmową scenerię. Nic dziwnego, że jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tym mieście. Strudzeni spacerowicze mogą zaplanować również czas na wizytę w Choco-Story. Trudno przecież przeoczyć taką atrakcję w mieście, które słynie z czekolady a także piwa i koronek.

Spacerem przez Manchester

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Manchester. Według rankingu, po zaledwie 30 minutach spaceru i przebytym dystansie 2,4 kilometra zdołamy odwiedzić sześć najpopularniejszych atrakcji Manchesteru z obowiązkowym Narodowym Muzeum Piłki Nożnej. Jednak nie samą piłką Manchester żyje. W trakcie spaceru warto odwiedzić Chetham's Library, najstarszą publiczną bibliotekę w Wielkiej Brytanii, Muzeum Nauki i Przemysłu czy nieco bardziej klimatyczne miejsce, jakim jest Shambles Square, które może dać wyobrażenie, jak dawniej wyglądały angielskie miasta, choć sam plac został zrekonstruowany dopiero w 1999 roku.

Frankfurt zamyka podium 

W pierwszej trójce zestawienia znalazł się również Frankfurt. Zaczynając spacer od Muzeum Sztuki warto udać się dalej w kierunku Żelaznej Kładki. Godny uwagi jest również piękny ogród botaniczny otwarty w 1871 roku, czy Romerberg, jeden z piękniejszych zabytkowych placów otoczony średniowiecznymi budynkami. Według obliczeń spacer wśród największych zabytków Frankfurtu zajmie turystom około 35 minut. Choć oczywiście zwiedzający nie powinni się spieszyć i czerpać z każdej wyprawy, także pieszej, jak najwięcej. W trakcie zwiedzania pośpiech nie jest wskazany.

Warszawa przed Brukselą, Rzymem, Londynem...

W zestawieniu znalazły się też takie miasta jak: Dubrownik, Lipsk, Zurych, Wenecja, Amsterdam, Mediolan i zamykająca pierwszą dziesiątkę Praga. Spacer w każdym z tych miast i odwiedzenie najbardziej rozpoznawalnych atrakcji zajmie odwiedzającym mniej niż godzinę. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się kolejno: Edynburg, Ateny, Madryt, które w rankingu wyprzedziły Warszawę. Odwiedzających stolicę Polski zachęca się do spaceru przy Multimedialnym Parku Fontann, z którego można udać się na Starówkę. Przechadzając się Krakowskim Przedmieściem odwiedzający mogą skierować swoje kroki w stronę Pałacu Kultury i Nauki, całą wycieczkę kończąc w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oczywiście to jedynie ułamek atrakcji stolicy Polski, która w rankingu wyprzedziła takie miasta jak: Bruksela, Berlin, Rzym, Londyn, Barcelona i Dublin. (PAP Life)

an/