Lotnisko Chopina: w pierwszym kwartale odprawiono ponad 2 miliony pasażerów

2022-04-22 15:30 aktualizacja: 2022-04-22, 15:43
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Od początku roku warszawskie Lotnisko Chopina obsłużyło 2 mln 16 tys. pasażerów; to o ponad 28 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ub.r. i 54 proc. ruchu z pierwszych trzech miesięcy rekordowego 2019 r. - podał port. W samym marcu lotnisko odnotowało 778 tys. pasażerów - to 32 proc . wzrost m/m.

"Na największym polskim lotnisku widać stopniową odbudowę ruchu. Tylko w marcu z transportu lotniczego skorzystało 778 tys. pasażerów. W porównaniu do lutego to wzrost o ponad 32 proc. Od początku roku warszawski port obsłużył 2 mln 16 tys. pasażerów – o ponad 28 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, ale to wciąż zaledwie 54 proc. z pierwszych trzech miesięcy rekordowego 2019 roku" - poinformowało lotnisko w piątkowej informacji prasowej. Przypomniano, że granicę 2 milionów pasażerów w zeszłym roku udało się przekroczyć na początku lipca.

"W tym roku, w ostatnim dniu marca, odprawiliśmy dwumilionowego pasażera. Wpływ na tak dobre wyniki miały wznowione połączenia oraz nowe kierunki oferowane przez linie lotnicze, a także odejście od restrykcji związanych z pandemią. Na razie nie wiemy, jakie konsekwencje dla lotnictwa przyniesie wojna na Ukrainie. Przed jej wybuchem liczyliśmy, że ten rok będzie mocnym odbiciem po spadkach spowodowanych pandemią koronawirusa. Niestety, w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonowanie polskiej przestrzeni powietrznej zmieniło się, a ruch cywilny znacząco zmniejszył. Mamy jednak nadzieję, że tegoroczne wyniki nie będą gorsze od zeszłorocznych" - powiedziała cytowana w informacji prasowej rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont.

Z danych przekazanych przez port wynika, że ponad 83 proc. pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. "Zagraniczne podróże wybrało ponad 91 proc. pasażerów stołecznego portu. Od początku stycznia do końca marca 88 proc. osób skorzystało z ruchu rozkładowego – wynik ten jest o 4 proc. mniejszy od rekordowego 2019 roku oraz większy o 7 proc. w stosunku do najsłabszego 2021 roku" - przekazano.

Jeśli chodzi o cargo, to w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosło ono 24510 ton – to wzrost o ponad 20 proc. względem ubiegłego roku.

Z informacji lotniska wynika, że większe było też zainteresowanie kierunkami w strefie Schengen. Od stycznia do marca trasy te wybrało 71 proc. osób, czyli o ponad 2 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. "W marcu największą popularnością cieszyły się regularne połączenia do Londynu, Paryża, Dubaju, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Las Palmas i Teneryfa" - podał port.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, który realizuje ponad połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu jest WizzAir (18 proc.) i Enter Air (5 proc.).

Lotnisko przekazało, że średnia liczba pasażerów odprawianych dziennie pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła ponad 22 tys. Najwięcej osób – ponad 32 tys. – lotnisko obsłużyło 2 stycznia. Port przypomniał, że w marcu 2022 r. wznowiono połączenia z Warszawy do Koszyc, Ostrawy, Bolonii i Delhi.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2021 r. port obsłużył prawie 7,5 mln pasażerów, czyli o 36 proc. więcej wobec 2020 r.; w 2020 r. było to 5 mln 482 tys. pasażerów i był to spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

kgr/