Wstrząs w kopalni Borynia-Zofiówka. Ratownicy dotarli do czterech górników

2022-04-23 17:17 aktualizacja: 2022-04-23, 22:14
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Ratownicy dotarli w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju do czterech górników – przekazał w sobotę po godz. 18 wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych Edward Paździorko.

Fot. PAP/Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz , Maciej Zieliński

"Jeden z zastępów (…) dotarł do czterech górników. (…) Nie potrafimy podać identyfikacji, to nie jest ten moment jeszcze" – powiedział Paździorko na briefingu przed kopalnią.

Ratownicy dotarli do 4 z 10 górników poszukiwanych po wstrząsie w Zofiówce. Nie dają oznak życia

Ratownicy biorący udział w akcji po porannym wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju dotarli do czterech z 10 poszukiwanych górników; nie dają oni oznak życia – poinformowali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia.

Informację o dotarciu do czterech poszkodowanych przekazał dziennikarzom wiceprezes JSW Edward Paździorko. Jak dodał, byli oni ok. 220 m od frontu przodka.

„Ci pracownicy nie dają oznak życia” – powiedział już po briefingu dyrektor ds. pracy w kopalni Marcin Gołębiowski. Chwilę wcześniej o zlokalizowaniu górników zostały powiadomione ich rodziny, które są na terenie kopalni.

Informację przekazano rodzinom górników

"Poinformowaliśmy rodziny o tym, że zlokalizowaliśmy czterech pracowników i zgodnie z dalszymi procedurami będziemy przystępowali do wytransportowania tych pracowników do bazy, gdzie jest lekarz. Nadal będziemy postępowali zgodnie z toczącą się akcją ratowniczą. Akcja trwa nadal" - zaznaczył dyrektor ds. pracy kopalni Zofiówka.

"Na chwilę obecną nie mamy kontaktu z tymi pracownikami" - dodał.

W sobotę ok. godz. 3.40. w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Konopka, Bartłomiej Figaj

kgr/