80. urodziny Ewy Wiśniewskiej. Prezydent złożył życzenia aktorce

2022-04-25 10:06 aktualizacja: 2022-04-25, 14:14
Ewa WIśniewska, fot. PAP/Konrad Kalbarczyk
Ewa WIśniewska, fot. PAP/Konrad Kalbarczyk
Proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Pani nasza kultura narodowa. Pani znakomite kreacje aktorskie są wielką wartością w dorobku polskiego teatru, kina i telewizji - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. urodzin aktorki Ewy Wiśniewskiej.

"Pragnę złożyć Pani serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia z okazji pięknego jubileuszu urodzin. Proszę przyjąć wyrazy głębokiego uznania i pełne szacunku podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Pani nasza kultura narodowa. Pani znakomite kreacje aktorskie są wielką wartością w dorobku polskiego teatru, kina i telewizji" - podkreślił prezydent.

Wielka gwiazda polskiego kina

Dodał, że miliony polskich widzów jest zafascynowanych urokiem i talentem Ewy Wiśniewskiej. "Możemy się cieszyć, że – szczęśliwie dla polskiej sceny i filmu – spośród różnych dróg, które się przed Panią rysowały, ostatecznie wybrała Pani zawód aktorki. Jako zwyciężczyni konkursu Piękne dziewczęta – na ekrany i jedna z najmłodszych absolwentek warszawskiej PWST, szybko zabłysnęła Pani wieloma efektownymi rolami, m.in. w popularnych serialach, takich jak Stawka większa niż życie, Doktor Ewa, Janosik czy Lalka" - przypomniał Duda.

Według prezydenta, "budzi wielkie uznanie, że obwołana przez zachwyconą publiczność polską Marilyn Monroe" Ewa Wiśniewska udowodniła niezwykle ambitnie, że jej "aktorskie emploi, artystyczny kunszt i pojmowanie sztuki są o wiele szersze". "Pani wspaniały dorobek świadczy, że jest Pani aktorką ogromnie wszechstronną, z temperamentem i pasją podejmującą twórcze wyzwania, odnoszącą świetne sukcesy, zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. Potwierdzeniem tego są bardzo liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W pamięć widzów zapadły takie poruszające Pani kreacje, jak w Paciorkach jednego różańca, Cudzoziemce czy mistrzowsko zagrana wielowymiarowa, dumna, twarda postać kniahini Kurcewiczowej w Ogniem i mieczem" - zwrócił uwagę.

Prezydent nawiązał do słów aktorki, która wielokrotnie mówiła, że "najpełniejszym sposobem wypowiedzi i artystycznej samorealizacji jest dla niej teatr". "Nie sposób nawet pokrótce wymienić kluczowych dzieł polskiego i światowego repertuaru, w których Pani dotąd zagrała. Od wielu dekad Pani nazwisko niezmiennie przyciąga teatralną publiczność. Odbiorcy wiedzą, że zawsze ofiarowuje im Pani role bardzo wnikliwie przemyślane i pieczołowicie wypracowane, stanowiące interpretacje najwyższej próby. Współpracując z wieloma najwybitniejszymi reżyserami i czerpiąc wiedzę od najznakomitszych aktorów wcześniejszego pokolenia, reprezentuje Pani to wszystko, czym polski teatr się chlubi i czym zdobył sobie zasłużoną sławę" - stwierdził.

"Nie da się przejść przez aktorstwo lekko, na palcach, ze wzruszeniem ramion"

Prezydent zacytował również inne zdanie, wypowiedziane przez Ewę Wiśniewską: "Nie da się przejść przez aktorstwo lekko, na palcach, ze wzruszeniem ramion". "Rzeczywiście, widzowie chyba nie zawsze zdają sobie sprawę, jak bardzo wymagający i angażujący jest to zawód. Tym bardziej pragnę podziękować za wszystkie Pani dotychczasowe dokonania. Jestem przekonany, że równie znakomite będą osiągnięcia, do których się Pani obecnie przygotowuje" - podsumował.

Ewa Wiśniewska zagrała ostatnio w polskiej komedii obyczajowej z 2021 „Zupa nic”.  (PAP)
autorka: Daria Porycka
gn/