Ukraina ma otrzymać od Niemiec wyczekiwane Gepardy, ale brakuje do nich amunicji

2022-04-27 12:01 aktualizacja: 2022-04-27, 12:14
Niemieckie działo przeciwlotnicze Gepard/ Fot. Hans-Hermann Bühling/Wikimedia
Niemieckie działo przeciwlotnicze Gepard/ Fot. Hans-Hermann Bühling/Wikimedia
Minister obrony Christine Lambrecht obiecała we wtorek Ukrainie dostawę długo wyczekiwanych samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Strona ukraińska wyraziła zadowolenie z tej nieoczekiwanej propozycji, podkreśliła jednak, że zapasy potrzebnej amunicji są niewystarczające – opisuje w środę portal N-TV. „Działa przeciwlotnicze bez amunicji są bezużyteczne” – poinformował zaś ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk.

Ukraina zwróciła się do Niemiec z prośbą o dostarczenie Gepardów dwa miesiące temu, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. „Wówczas wniosek ten został przez niemieckie władze odrzucony” – przypomina N-TV. We wtorek federalna minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała, że Niemcy dostarczą Ukrainie ciężką broń - w pierwszej dostawie ma znaleźć się 50 Gepardów z zasobów Bundeswehry, wyposażonych w systemy przeciwlotnicze.

W niemieckich Gepardach brakuje amunicji 

„Prosiliśmy Berlin o te systemy uzbrojenia od pierwszych dni wojny, ponieważ armia ukraińska zrobiłaby z nich dobry użytek” – powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk w wypowiedzi dla N-TV. „Wtedy powiedziano nam, że to nie ma sensu, ponieważ brakuje potrzebnej amunicji. Nic się nie zmieniło do dziś. Dlatego kwestia Geparda nie znalazła się w agendzie rozmów dwustronnych w ostatnich tygodniach".

„Działa przeciwlotnicze bez amunicji są bezużyteczne. Jeżeli amunicja nie zostanie zapewniona przez niemieckie ministerstwo obrony w ciągu najbliższych kilku dni, Ukraina prawdopodobnie będzie musiała zrezygnować z tej oferty Niemiec” – zaznaczył Melnyk. 

Firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), producent Gepardów, ma obecnie na stanie tylko ok. 23 000 sztuk amunicji. Jeden Gepard jest w stanie oddać z obydwu dział nawet 1 100 strzałów na minutę – wylicza NTV. 

Minister Lambrecht wraz z KMW obiecali pomoc w zapewnieniu potrzebnej amunicji. Będzie ona poszukiwana w pierwszej kolejności w krajach, gdzie Gepardy są aktualnie użytkowane (Jordania, Brazylia, Katar). (PAP)

an/