Od początku wojny do Polski przybyło 3 mln uchodźców z Ukrainy

2022-04-28 09:45 aktualizacja: 2022-04-28, 12:15
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/Paweł Supernak
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/Paweł Supernak
Od początku wojny w Ukrainie funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 3 mln osób przybywających z Ukrainy - podała w czwartek na Twitterze SG.

"Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3 mln osób" - czytamy na profilu Straży Granicznej.

Służby prasowe SG podają też najnowsze statystyki dotyczące przekraczania granicy.

W środę do Polski przybyło z Ukrainy 24,8 tys. osób. Jak podaje Straż Graniczna, oznacza to wzrost o 16 proc., gdyż we wtorek (26.04) odprawiono - 21,4 tys.

W czwartek do godziny 7 rano do Polski przyjechało już 7,4 tys., oznacza to wzrost o 8 procent.

W środę osób przekraczających granice w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy - było 18,4 tys.

Od początku wojny funkcjonariusze odprawili 904 tys. osób jadących do Ukrainy.

Czwartek jest 64. dniem agresji Rosji na Ukrainę.

W środę 28 osób próbowało dostać się nielegalnie przez granicę z Białorusi do Polski

"28 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to obywatele Egiptu, Jemenu, Syrii i Iraku" - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

SG poinformowała w czwartek rano na Twitterze, że od początku kwietnia odnotowała blisko 980 prób nielegalnego przedostania się do Polski przez granicę z Białorusią; od początku roku było to blisko 4,3 tys. takich przypadków.

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnich tygodniach liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie w ciągu doby 134 osoby. W miniony poniedziałek były to łącznie 103 osoby.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Jednocześnie trwa budowa zapory wzdłuż granicy. (PAP)

Autorzy: Luiza Łuniewska, Robert Fiłończuk

mj/