O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W domu gosposi prorosyjskiego oligarchy znaleziono 467 tys. dolarów i 87 tys. euro

467 tys. dolarów i 87 tys. euro znaleziono w domu gosposi podejrzanego o zdradę stanu, prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina – ogłosiła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Medwedczuk podczas rozmowy z Putinem. Fot. Twitter/Insightful Geopolitics
Medwedczuk podczas rozmowy z Putinem. Fot. Twitter/Insightful Geopolitics

Jak wyjaśnia agencja Interfax-Ukraina, przeszukanie było zatwierdzone przez sąd w ramach postępowania karnego w sprawie finansowania działań mających na celu siłowe obalenie ustroju konstytucyjnego, przejęcie władzy w państwie lub zmianę granic Ukrainy.

W wyniku przeszukania zajętych zostało 467 tys. dolarów i 87 tys. euro. „Można powiedzieć, że to za wcześnie, by bić na alarm – co, jeśli to spadek, pieniądze pożyczone, zgromadzone albo uzyskane ze sprzedaży czegoś” – napisała Wenediktowa.

Więcej

Wiktor Medwedczuk. Fot. Fb/Володимир Зеленський
Wiktor Medwedczuk. Fot. Fb/Володимир Зеленський

Ukraina. Medwedczuk zaapelował, by wymienić go na obrońców Mariupola

Medwedczuk 16 kwietnia został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu. Wcześniej zbiegł z aresztu domowego, w którym przebywał od maja 2021 roku. Ucieczka ta nastąpiła 26 lutego, dwa dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

12 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Medwedczuk został ujęty. Według SBU polityk próbował w przebraniu przedostać się do miejsca, gdzie czekali na niego wysłannicy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Po zatrzymaniu skarb państwa przejął 154 aktywa należące do Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki. (PAP)

an/

Zobacz także

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	Marcin Obara
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ Marcin Obara

    Prezydent Ukrainy: zwrócę się do USA o przekazanie Rosji oferty rozejmu energetycznego

  • Północnokoreański przywódca Kim Jong Un (2-L) i jego córka Kim Ju Ae (L) w towarzystwie żołnierzy. Fot. PA/KCNA EDITORIAL USE ONLY
    Północnokoreański przywódca Kim Jong Un (2-L) i jego córka Kim Ju Ae (L) w towarzystwie żołnierzy. Fot. PA/KCNA EDITORIAL USE ONLY

    Siatka północnokoreańskich i rosyjskich firm finansuje programy wojskowe i nuklearne w KRLD

  • Peter Szijjarto Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
    Peter Szijjarto Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    „Jestem do waszej dyspozycji”. Szijjarto miał uzgadniać z Moskwą działania ws. sankcji

  • Dron. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Dron. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    KE: drony latają nad państwami członkowskimi z powodu Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP