Prezydent Duda wezwał świat do solidarności z Ukrainą i Polską w obliczu rosyjskiej agresji

2022-05-01 18:34 aktualizacja: 2022-05-02, 07:13
Andrzej Duda, Fot, DPA/The Presidential Office of Ukraine
Andrzej Duda, Fot, DPA/The Presidential Office of Ukraine
W artkule opublikowanym w niedzielę w peruwiańskim dzienniku “El Comercio” prezydent Polski Andrzej Duda wezwał międzynarodową opinię publiczną do solidarności z Ukrainą i Polską wobec rosyjskiej agresji.

“Przede wszystkim (…) pomocy potrzebują broniący się przed zbrodniczą agresją Ukraińcy. Potrzeba im sprzętu wojskowego oraz konsekwentnej gospodarczej presji na Rosję – tak aby osłabić jej machinę wojenną”, napisał polski prezydent w tekście pt. "Solidarni wobec rosyjskiej agresji".

Andrzej Duda zaznaczył, że “na równinach Ukrainy” ważą się dzisiaj losy naszego kontynentu. Zaznaczył, że trwa tam dramatyczna walka o bezpieczną przyszłość, wolność, tożsamość i dobre imię całej Europy.

“Czas na dyskusje minął. Pora na solidarne, zdecydowanie działanie”, napisał prezydent, apelując jednocześnie o wsparcie dla Polski masowo przyjmującej ukraińskich uchodźców. Odnotował, że na terytorium Polski przedostały się blisko 3 mln osób, z czego pozostały 2 mln.

Andrzej Duda zaznaczył, że utrzymanie tak dużej liczby osób jest ogromnym wyzwaniem dla Polski. Przypomniał, że podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r. do całej Europy przybyło nieco ponad 1,8 mln osób.

“Pilnie potrzeba nam wsparcia finansowego, co najmniej takiego, jakie otrzymała Turcja po przyjęciu 3 mln uchodźców z Bliskiego Wschodu”, dodał prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że w ostatnich latach Polska i inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej apelowały o stanowczość i solidarność Europy w obliczu rosyjskiego neoimperializmu, ale nie trafiły do przekonania części elit politycznych naszego kontynentu.

“Nie dowierzano przedstawicielom państw naszego regionu, gdy ostrzegali, że nowe inwestycje infrastrukturalne i kontrakty dotyczące dostaw rosyjskich nośników energii wcześniej czy później zostaną użyte przez Moskwę jako narzędzie brutalnego szantażu. Ostatnie wydarzenia dowiodły, że się nie myliliśmy”, napisał Andrzej Duda w tekście, który powstał w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu”. Jest on realizowany przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

kw/