Kolejna milionowa inwestycja w suwalskiej strefie ekonomicznej

2022-05-04 12:25 aktualizacja: 2022-05-04, 12:36
Producent mebli, spółka 13 VIP zainwestuje blisko 5 mln zł na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. 13vip.com.pl
Producent mebli, spółka 13 VIP zainwestuje blisko 5 mln zł na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. 13vip.com.pl
Producent mebli, spółka 13 VIP zainwestuje blisko 5 mln zł na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podlaskie) - poinformowali przedstawiciele strefy. To druga w tym roku decyzja o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Nowa inwestycja będzie polegała na zwiększeniu zdolności produkcyjnej zakładu istniejącego w Białymstoku. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów w wysokości 4 mln 850 tys. zł oraz zwiększenie zatrudnienia o jednego pracownika.

Firma 13 VIP działa w branży meblarskiej, która jest jedną z wiodących na obszarze zarządzanym przez SSSE.

Po wejściu w 2018 r. przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna pełni rolę podmiotu zarządzającego obszarem wspierania nowych inwestycji dla województwa podlaskiego oraz w powiatach ełckim i gołdapskim na Warmii i Mazurach, a także w czterech powiatach w województwie mazowieckim: łosickim, ostrowskim, sokołowskim i węgrowskim.

Wsparcie przy realizacji inwestycji

Firmy mogą liczyć na wsparcie przy realizacji inwestycji w dowolnym miejscu na gruntach prywatnych, a suwalska strefa zarządza w tym zakresie wyznaczonym obszarem.

Rok 2022 przyniósł wiele zmian w Polskiej Strefie Inwestycji. Przede wszystkim zaczęła obowiązywać nowa mapa pomocy publicznej na lata 2022-2027.

Przedsiębiorcy z tego obszaru, z wyjątkiem powiatu ostrowskiego, mogą uzyskać wsparcie w postaci zwolnienie w podatku nawet do 70 procent wartości zainwestowanego kapitału. Jest to najwyższy poziom pomocy publicznej w kraju. Natomiast przedsiębiorcy z powiatu ostrowskiego mogą liczyć na zwolnienia z podatku do 60 procent wartości zainwestowanego kapitału.

Zarząd SSSE wydał w 2021 roku 36 decyzji o wsparciu. Przedsiębiorcy łącznie zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 1 mld 148 mln zł oraz utworzenie 259 nowych miejsc pracy. W tym roku to druga decyzja o wsparciu. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski

gn/