Litweska policja wzmocniła patrole w związku z obchodzonym w Rosji Dniem Zwycięstwa

2022-05-08 12:06 aktualizacja: 2022-05-08, 17:28
Fot. PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK
Fot. PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK
Policja na Litwie w niedzielę wzmocniła patrole w związku z obchodzonym w poniedziałek w Rosji Dniem Zwycięstwa. Nie wyklucza się m.in. prowokacji w miejscach upamiętniających rosyjskich żołnierzy.

Zastępca Komisarza Generalnego Policji litewskiej Arunas Paulauskas poinformował, że w ciągu najbliższych kilku dni przy 21 obiektach służbę będzie pełniło około 400 funkcjonariuszy.

„Postaramy się nie wchodzić w konflikty, nie wzniecać ich. Policja będzie używać siły tylko w wyjątkowych przypadkach” i dołoży wszelkich starań, by "rozwiązać te sytuacje w sposób pokojowy" - oznajmił Paulauskas.

Tradycyjnie na Litwie społeczność rosyjska 9 maja odwiedza miejsca upamiętniające rosyjskich żołnierzy. Głównie są to cmentarze, na których spoczywają osoby, które zginęły podczas II wojny światowej. Obchodom od lat towarzyszy wstążka św. Jerzego w kolorach żółto-czarnym symbolizującej zwycięstwo Rosji.

Sejm Litwy przed kilkoma tygodniami zakazał używania symboli "Z" i "V" wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie oraz używania wstążki św. Jerzego. Eksponowanie tych znaków jest karane grzywną w wysokości od 300 do 700 euro, a dla osób prawnych - do 1200 euro.

Litewska policja poinformowała, że dysponuje doniesieniami o osobach, które są „zdeterminowane, by wbrew zakazowi eksponować te znaki”.

Rosjanie na Litwie stanowią 5 proc. ludności.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

kgr/