Polska Misja Medyczna przekaże Ukrainie szczepionki przeciwko tężcowi i błonicy

2022-05-10 16:08 aktualizacja: 2022-05-10, 16:20
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada
Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tys. dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy. Transport ma opuścić Polskę jeszcze w tym tygodniu. Jak poinformowano w komunikacie PMM, zakup preparatów wsparło EIT Health, współpracujące z polską organizacją w zakresie pomocy medycznej dla Ukrainy.

15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy ma zapewnić kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień. PMM zwraca uwagę, że niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej służby zdrowia. Dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwalają uzupełnić braki w tamtejszych magazynach.

Słaba wyszczepialność 

Ukraina jeszcze przed wojną miała stosunkowo niski wskaźnik wszczepialności, również przeciw tężcowi, nie osiągając standardu Światowej Organizacji Zdrowia. Zaledwie 39 proc. dorosłych jest zaszczepionych przeciw tej bakterii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Krztusiec można pomylić z Covid-19. Specjalista: większość przypadków jest nierozpoznanych

Organizacja ma w planach rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali i podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju. Na liście są szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio.

W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom, jednak obecnie na miejscu jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

mmi/