Andzel: dobra współpraca między służbami podczas ochrony granicy z Białorusią

2022-05-10 17:05 aktualizacja: 2022-05-10, 19:39
Szef komisji ds. służb specjalnych poseł Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef komisji ds. służb specjalnych poseł Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Współpraca między służbami specjalnymi a służbami mundurowymi podczas ochrony granicy z Białorusią jest dobra - ocenił przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel (PiS).

We wtorek podczas zamkniętego jak zwykle posiedzenia komisja oceniała, jak przebiega współpraca polskich służb w trakcie operacji hybrydowej prowadzonej przez służby Białorusi na granicy polsko-białoruskiej.

"Te sprawy pomiędzy służbami specjalnymi a wojskiem, strażą graniczna i policją wyglądają dobrze. Wymiana informacji przebiega dobrze i nie mamy do niej uwag" - powiedział PAP Andzel. Podkreślił, że bez opóźnień powstaje ogrodzenie na granicy z Białorusią, płot z concertiną i systemem perymetrii.

"Sytuacja jest pod kontrolą, ustabilizowała się, nie ma jakichś poważniejszych zagrożeń. Gdy skończona zostanie bariera, granica powinna być w 100 proc. bezpieczna" - zaznaczył.

"Trzeba bardzo wysoko ocenić wszystkie służby, straż graniczną, policję i wojsko. Im należą się podziękowania" - stwierdził szef komisji ds. służb specjalnych.

Sytuacja na Ukrainie

Posłowie otrzymali też od Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie w związku z militarną agresją Federacji Rosyjskiej.

"Walki na wschodzie kraju trwają, może to długo potrwać, ale Ukraińcy bardzo dobrze się bronią, a Rosjanie ponoszą duże straty" - powiedział PAP przewodniczący.

"Te rosyjskie cele, ogłoszenie sukcesu, o czym mówiono w kontekście rocznicy 9 maja, nie zostały osiągnięte. Żadnych sukcesów Rosja nie ma. Ponosi duże straty i raczej nie widać, żeby Rosjanie mogli osiągnąć jakiś przełom. Dlatego trzeba podkreślić, że Ukraina nadal bardzo dobrze się broni, ma coraz więcej sprzętu" - mówił.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego - trwa od 76 dni.

Od początku roku było 4,8 tys. prób przedostania się z Białorusi do Polski - wynika ze statystyk straży granicznej.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

mar/