Podkarpackie. Uwaga na żmije. W maju mają okres godowy

2022-05-11 12:11 aktualizacja: 2022-05-11, 12:18
Żmija zygzakowata Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Żmija zygzakowata Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Od kilkunastu dni w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach karpackich, częściej niż zwykle można spotkać żmije.

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "żmije zygzakowate w maju mają okres godowy".

"Są jedynym jadowitym wężem w Polsce i m.in. dlatego budzą strach. Wprawdzie liczba ukąszeń jest niewielka, co roku jednak wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych turystów" – zauważył w środę rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Przypomniał, żeby podczas wypraw do lasu zakładać solidne, wysokie buty; w zasadzie zabezpieczają one przed ukąszeniami.

"Spotkanie z tym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność. Natomiast w miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie" – powiedział Marszałek.

Żmija jest pożytecznym stworzeniem

Jednocześnie podkreślił, że "żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze". Jej ulubionym środowiskiem są podmokłe lasy, polanki, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych.

"Potencjale ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych. Nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli ten nie da jej powodu. Zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki" – wyjaśnił Marszałek.

Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia.

Niebezpieczne ukąszenia w twarz i szyję

Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji.

Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci.

Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jad tego gada jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Bezpośrednio po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak "x" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

mar/