Brzezinski: będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, bo Polska reprezentuje krainę wolności

2022-05-11 16:57 aktualizacja: 2022-05-11, 22:39
Ambasador USA w Polsce Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Ambasador USA w Polsce Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Prezydent Joe Biden zakomunikował Polakom, że będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, ponieważ Polska reprezentuje krainę wolności. To są słowa nienaruszalne - zapewnił w środę w Poznaniu w czasie kongresu Impact'22 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Pytany w czasie kongresu o to, czy USA zamierzają raz jeszcze "stać się kapitanem wolnego świata" i są w stanie poznosić koszty takiego przywództwa ambasador Brzezinski przypomniał, że na początku wojny na Ukrainie podkreślił, iż "Polska jest bezpieczna i zabezpieczona".

Dodał, że poprosił wówczas prezydenta, wiceprezydenta i sekretarza obrony USA o przybycie do Polski tak szybko jak tylko mogli, zaznaczając, że wszyscy ci politycy w ciągu ośmiu tygodni odwiedzili nasz kraj.

"Prezydent zakomunikował Polakom, że będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, ponieważ Polska reprezentuje krainę wolności, jest suwerennym krajem wolności. To są słowa nienaruszalne" – zaznaczył.

Ambasador przypomniał, że obecnie w Polsce przebywa 12,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy "gwarantują bezpieczeństwo" naszego kraju. Przypomniał również, że Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek wart 40 mld dol. pakiet pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Mówiąc o wojnie na Ukrainie ocenił, że ten konflikt "ma możliwość zdestabilizowania całego regionu, całego kontynentu".

"Pracujemy intensywnie z naszymi europejskimi partnerami, aby upewnić się, że do czegoś takiego nie dojdzie. Natomiast takie rzeczy zawsze mają lokalne pochodzenie, a globalny zasięg. Jest ważne dla społeczeństwa międzynarodowego, aby było w stanie się zjednoczyć, aby się nimi zająć" - powiedział.

Brzezinski zaznaczył, że USA "absolutnie stoją ramię w ramię" z Polakami w sprawach bezpieczeństwa. "Tak samo stoimy z nimi w zakresie demokracji, wolności mediów oraz dynamicznej wymiany idei oraz informacji. My Amerykanie, jako goście w waszym kraju, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tej wymiany pomysłów" – mówił, dodając, że jest to element demokratycznej walki konkurencyjnej.

"Jesteśmy dumni mogąc stać ramię w ramię z ludźmi wyznającymi zasady i praktyki wolności mediów" – mówił.

Ambasador wskazał również, że wolne media są kluczową częścią amerykańskiej demokracji i tamtejszej debaty politycznej. "Szanujemy to, co widzimy w innych krajach, w tym również w Polsce" – dodał.

Dwudniowy kongres Impact’22 na Międzynarodowych Targach Poznańskich poświęcony jest wyzwaniom przyszłości m.in. transformacji energetycznej, rozwojowi technologii cyfrowych, zrównoważonemu biznesowi, a także zdrowiu i wzmacnianiu pozycji kobiet w życiu publicznym.(PAP)

Autorzy: Szymon Kiepel, Rafał Pogrzebny

mar/