USA. W całym kraju protesty przeciw planom zniesienia prawa do aborcji

2022-05-15 05:48 aktualizacja: 2022-05-15, 12:12
Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL
Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL
Na setkach marszów i wieców Amerykanie protestowali w sobotę przeciw przewidywanym planom Sądu Najwyższy USA zniesienia konstytucyjnego prawa do aborcji. Większość społeczeństwa chce je zachować przynajmniej we wcześniejszych stadiach ciąży.

Fot. PAP/Maciej Zieliński

W Waszyngtonie tysiące ludzi zebrało się pod pomnikiem Waszyngtona, aby wysłuchać przemówień przed przemarszem pod siedzibę Sądu Najwyższego. W Nowym Jorku tysiące ludzi zebrało się na placu sądowym w Brooklynie, po czym przemaszerowało przez Most Brookliński.

Demonstracje miały miejsce od Pittsburgha, przez Los Angeles, Chicago i Nashville po Lubbock w Teksasie - podała AP. W niektórych miastach doszło do konfrontacji między zwolennikami i przeciwnikami aborcji.

3 maja Sąd Najwyższy USA wydał oświadczenie, w którym potwierdził prawdziwość doniesień o projekcie zniesienia orzeczenia z 1973 roku w sprawie Roe przeciwko Wade. Precedensowa decyzja ustanowiła wówczas powszechne prawo do dokonywania aborcji przed osiągnięciem przez płód przeżywalności.

Przewiduje się, że w przypadku unieważnienia Roe przeciwko Wade ok. połowa stanów, głównie z Południa i Środkowego Zachodu, szybko wprowadzi zakaz aborcji.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/

TEMATY: