Zastępca szefa NATO: Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją

2022-05-17 15:31 aktualizacja: 2022-05-17, 18:51
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana stwierdził we wtorek, że Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina mogą w najbliższym czasie stać się celem działań zbrojnych ze strony Federacji Rosyjskiej.

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24 rumuński polityk ostrzegł, że oba te kraje “są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji”. Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.

“Uzupełniamy dla nich nasze wsparcie (…), aby budować odporność oraz zapobiegać dalszej agresji, w tym inwazji w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego” - powiedział Mircea Geoana.

Rumuński polityk wyjaśnił, że wojna na Ukrainie dowiodła “jak duże znaczenie dla obrony i odstraszania przez Sojusz Północnoatlantycki ma obecnie wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego. Działania w tym obszarze nazwał “priorytetem NATO”.

“Ataki cybernetyczne są obok dezinformacji i szpiegostwa cyfrowego częścią nowego rodzaju działań wojennych. (Widać to było – PAP) w dniu inwazji na Ukrainę, kiedy doszło do zakrojonych na szeroką skalę ataków cybernetycznych na jej infrastrukturę rządową, wojskową i krytyczną”, powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO. (PAP)

mmi/