Prezydent Zełenski: Ukraińcy są przetrzymywani w rosyjskich obozach utworzonych na wzór nazistowski

2022-05-18 01:06 aktualizacja: 2022-05-18, 13:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes. Fot. CLEMENS BILAN  PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes. Fot. CLEMENS BILAN PAP/EPA
Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski, powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes, donosi korespondent Ukrinform.

„Ponad 500 000 Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny" – powiedział prezydent Ukrainy.

Zaznaczył, że nie ma tygodnia, aby na terenach ukraińskich zajętych przez wojska rosyjskie lub nadal okupowanych nie odnajdywano masowych grobów zabitych i torturowanych osób. Zełenski powiedział uczestnikom festiwalu, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło 229 dzieci.

Zełenski zaapelował do filmowców, by nie pozostawali obojętni wobec wojny, wspomniał o związku kina z rzeczywistością, przywołując m.in. filmy "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli oraz "Dyktator" Charliego Chaplina. "Potrzebujemy nowego Chaplina, który pokaże, że kino naszych czasów nie jest nieme" - powiedział. Jego przemówienie w Theatre Claude Debussy uhonorowano owacją na stojąco.(PAP)

 

I continue to gather the largest possible international audience for Ukraine. To support our state at all levels. And to put pressure on Russia at all levels. Information, diplomatic and cultural pressure is what we need. So that, as in the days of World War II, the struggle for freedom can rely in particular on the power of art.

Posted by Володимир Зеленський on Tuesday, May 17, 2022

mj/