W. Brytania. 8 nowych miast ze statusem "city" z okazji 70-lecia panowania królowej Elżbiety II

2022-05-20 17:38 aktualizacja: 2022-05-20, 17:38
Status miasta city w Wielkiej Brytanii jest przyznawany przez monarchę brytyjskiego. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Status miasta city w Wielkiej Brytanii jest przyznawany przez monarchę brytyjskiego. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Z okazji Platynowego Jubileuszu, czyli przypadającego w tym roku 70-lecia panowania królowej Elżbiety II, osiem brytyjskich miast będzie miało podniesiony status z "town" na bardziej prestiżowy "city" - ogłoszono w piątek w Londynie.

Te osiem miast to Colchester, Doncaster i Milton Keynes w Anglii, Dunfermline - w Szkocji, Wrexham - w Walii, Bangor - w Irlandii Północnej, a także Douglas - na Wyspie Man, będącej dependencją korony brytyjskiej, i Stanley - na Falklandach, które są brytyjskim terytorium zamorskim. Doulgas i Stanley skorzystały z tego, że po raz pierwszy o status "city" mogły się ubiegać miasta poza właściwym obszarem Zjednoczonego Królestwa.

Prestiżowy status

Status "city" jest kwestią wyłącznie prestiżową i z jego posiadaniem nie łączą się żadne konkretne przywileje, niemniej posiadanie go zwykle przekłada się na rozwój danego miasta, stąd władzom zależy na jego zdobyciu. Jak wykazały badania, w ciągu 10 lat po tym, gdy Perth w Szkocji uzyskało w 2002 r. status "city" jego gospodarka wzrosła dzięki temu o 12 proc.

Uzyskanie statusu "city" nie jest uzależnione od spełnienia jakichś określonych warunków i nie ma związku z liczbą mieszkańców, choć w przeszłości w Anglii i Walii tradycyjnie miały go tylko te miasta, w których była katedra. Miasta ubiegające się o status "city" z okazji Platynowego Jubileuszu musiały wykazać się dziedzictwem kulturowym, związkami z rodziną królewską, wyraźną odrębną tożsamością lokalną.

Poprzednia możliwość zdobycia statusu "city" była w 2012 r., przy okazji 60-lecia panowania Elżbiety II, choć w tym roku dodatkowo przyznano go też miastu Southend-on-Sea, aby uhonorować w ten sposób zabiegającego o to od lat posła Davida Amessa, który w zeszłym roku zamordowany został przez islamistę.

Wraz z ogłoszonymi w piątek zwycięskimi miastami status "city" będzie mieć 75 miast w Zjednoczonym Królestwie - 55 w Anglii, osiem - w Szkocji, siedem - w Walii i sześć - w Irlandii Północnej, plus trzy na terytoriach zamorskich (oprócz Falklandów, też stolice Bermudów i Wyspy św. Heleny) i jedno na Wyspie Man.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
gn/