Marszałek Sejmu do strażaków: dziękujemy za odwagę i profesjonalizm. Jesteśmy z was dumni

2022-05-21 15:54 aktualizacja: 2022-05-22, 02:24
Fot. Twitter@KancelariaSejmu
Fot. Twitter@KancelariaSejmu
Dziękujemy za odwagę i profesjonalizm, działania w kraju i poza granicami, jesteśmy z was dumni - mówiła w sobotę do strażaków marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka we Wrocławiu.

"Co roku przy okazji święta strażackiego są podsumowania, podziękowania, gratulacje za awanse i życzenia. Co roku dziękujemy wam za to, że jesteście, za to, że możemy się przy was czuć bezpiecznie. Dziękujemy za waszą odwagę, za to, że ciągle się szkolicie i stawiacie czoła nowym wyzwaniom, za to, że jesteście bardzo profesjonalni" – mówiła Witek.

"Jesteśmy z was ogromnie dumni, nie tylko za to co robicie w kraju, ale także poza granicami" – akcentowała. Dodała, że polscy strażacy są też bardzo dobrze oceniani za granicą.

Witek: w pandemii byliście przy chorych

Marszałek podkreśliła, że strażacy PSP oraz OSP potrafią, przy olbrzymim zaufaniu społecznym, jeszcze zaskakiwać. "W pandemii byliście przy chorych, przy potrzebujących pomocy, przy medykach. Można było zawsze na was liczyć. Dziś mamy od czynienia z czymś znacznie poważniejszym – z okrutną wojną w Ukrainie"– mówiła Witek.

Pomoc Ukrainie

Jej zdaniem strażakom należą się słowa uznania za zaangażowanie w pomoc Ukrainie, zarówno uchodźcom w Polsce, jak i poprzez przekazywanie sprzętu ukraińskim strażakom.

Wskazała, że kiedy rozpoczęła się agresja Rosji, polscy strażacy natychmiast przystąpili do udzielania pomocy. "Byliście na granicy, przewoziliście uchodźców, byliście ratownikami kiedy trzeba było udzielać pomocy matkom, które szły wiele godzin ze swoim dziećmi głodne i spragnione. Pomagacie cały czas. Macie serce na dłoni" – mówiła

Witek podkreśliła, że strażacy ochotnicy na Dolnym Śląsku zdecydowali, że "oddadzą to, co dla nich najważniejsze, to, o co tak się starają – samochody strażackie". "PSP i OSP przekazała na Ukrainę mnóstwo sprzętu, mnóstwo żywności, ubrań. Ja rozumiem i wiem, co to znaczy, kiedy trzeba oddać wóz bojowy, o który się tak długo walczyło, tak długo się czekało. Wy to zrobiliście, zrozumieliście, że dziś tych samochodów najbardziej potrzebują strażacy na płonącej Ukrainie" – mówiła.

Dodała, że polscy strażacy muszą być nie tylko dobrze wyszkoleni, ale muszą też mieć nowoczesny sprzęt. "Zrobimy wszystko, by wam to zrekompensować (…) Życzę wam takich samych przyjaciół wokół was, jakimi wy jesteście dla przyjaciół z Ukrainy" – mówiła marszałek.

Premier: strażaków łączy poczucie misji i odpowiedzialności

Mateusz Morawiecki w liście do uczestników sobotnich uroczystości podkreśli, że strażaków łączy poczucie misji i odpowiedzialności za tych, którzy znajdują się w potrzebie. "Chęć niesienie bezinteresownej pomocy ludziom i gotowość do poświęcenia to cechy niecodzienne – wyróżniające strażaków spośród wielu innych zawodów" – napisał premier.

Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński podkreślił, że w związku z wybuchem wojny w Ukrainie "polscy strażacy stanęli przed kolejnym testem". "Zaangażowaliśmy się w wszechstronną pomoc dla milionów uchodźców z Ukrainy. Zebraliśmy sprzęt ratowniczy, ubrania bojowe i inne wyposażenie potrzebne ukraińskim strażakom w tym trudnym czasie" – mówił komendant.

Kamiński powiedział, że stronie ukraińskiej przekazano 210 palet sprzętu oraz ponad 20 używanych samochodów pożarniczych. "Po raz kolejny dolnośląscy strażacy z PSP oraz OSP nie zawiedli" – podkreślił komendant.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

mj/