O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Zełenski: z Putinem mogę rozmawiać tylko o zakończeniu wojny

Prezydent Ukrainy oświadczył w poniedziałek on line podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć zakończenia wojny.

Wołodymyr Zełenski. Fot. Twitter/Michał Dworczyk
Wołodymyr Zełenski. Fot. Twitter/Michał Dworczyk

Więcej

Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/Twitter
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/Twitter

Premier: pakiety sankcji powinny być konstruowane pod kątem zatrzymania machiny wojennej Putina

„Oni mają taką strukturę, że bez Putina żadne decyzje nie są podejmowane. Wszystkie instytucje podlegają tam decyzji jednej osoby – prezydenta. Jeżeli mówimy o konkretnych decyzjach o zakończeniu wojny, to bez niego taka decyzja nie zapadnie, nie obejdzie się więc bez spotkania z prezydentem Putinem. Po tym, co oni narobili, (...) nie chcę się spotykać z pośrednikami. Dlatego też nie będę się spotykać z nikim innym, niż z prezydentem Federacji Rosyjskiej, i to tylko w tym przypadku, gdy na stole będzie leżeć jedno zagadnienie – zakończenie wojny. O niczym innym rozmów nie będzie” - powiedział Zełenski, cytowany przez Ukrainską Prawdę.

Zełenski: byliśmy przygotowani na różne ewentualności i nasze pełnomocnictwa są rozdzielone – moje, premiera i przewodniczącego parlamentu

Zełenskiemu zadano pytanie, czy są planowane jakieś działania na wypadek, gdyby któraś z prób zamachu na niego (a według danych wywiadu ukraińskiego było ich dużo - PAP) powiodła się. „Zgodnie z naszym ustawodawstwem są osoby wyznaczone do kierowania państwem. Byliśmy przygotowani na różne ewentualności i nasze pełnomocnictwa są rozdzielone – moje, premiera i przewodniczącego parlamentu. Jesteśmy republiką parlamentarno-prezydencką. Wiedzieliśmy, że musimy być gotowi do wszystkiego, by niezależnie od rozwoju wypadków państwo mogło istnieć” - odpowiedział prezydent.

Pytany z kolei o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji, odparł: „Jestem pewien, że na dzień dzisiejszy kosztowałoby to śmierć setek tysięcy naszych żołnierzy”. (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Był to drugi skuteczny atak SBU na Belbek w ostatnich dniach. Fot. X/ СБ України
    Był to drugi skuteczny atak SBU na Belbek w ostatnich dniach. Fot. X/ СБ України

    Ukraina ponownie zaatakowała lotnisko wojskowe na okupowanym Krymie. Drony uderzyły w samoloty Su-27

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Ekspert OSW: prezydent Zełenski będzie miał pełną świadomość oczekiwań ze strony Polski

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Zełenski: gdybyśmy byli nieostrożni, moglibyśmy doprowadzić do zrujnowania sojuszu z Polską

  • Tak Polacy pomagali Ukrainie w pierwszych tygodniach wojny [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP