Prezydent Zełenski: okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-24 06:30 aktualizacja: 2022-05-25, 06:51
Fot. Twitter/Westdeutsche Zeitung
Fot. Twitter/Westdeutsche Zeitung
Okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu. Przytoczyła je agencja Interfax-Ukraina. Mijają trzy miesiące od inwazji Rosji na Ukrainę. W tym czasie siły rosyjskie spustoszyły dużą część tego kraju, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

23:00 Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

22:37 Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

22:27 Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do chaosu w naddunajskich portach w Rumunii. Od wielu dni ok. 90 statków oczekuje na Morzu Czarnym na wpłynięcie do Suliny, jednego z głównych portów rzecznych w tym rejonie kraju - informuje we wtorek rumuńska agencja Agerpres.

22:10 Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki – poinformował we wtorek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

21:54 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział we wtorek powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

21:47 W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

21:30 Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział we wtorek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

21:10 Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówi w wywiadzie dla interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

20:47 Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk ocenił we wtorek, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny na Ukrainie. Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz "nadzwyczaj trudna", może ona określić wynik wojny - dodał rzecznik.

20:34 Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy; tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu i niektórzy norwescy politycy - powiedział w wywiadzie dla portalu interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

19:48 Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówi w wywiadzie dla interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

19:07 W naszym żywotnym interesie jest dozbrajanie Ukrainy, aby Rosja przez kilkadziesiąt lat nie mogła zagrozić m.in. Polsce - podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że lepiej być zadłużonym, więcej płacić za żywność, niż na własnej skórze przeżywać to co teraz Ukraińcy.

18:38 W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli  bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

18:12 Holenderskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że odnotowuje "wyraźny" wzrost liczby ukraińskich uchodźców szukających pomocy w powrocie do domu.

17:50 Matki marynarzy z Rosji, poległych w połowie kwietnia na krążowniku Moskwa, są zmuszane do "dobrowolnego" podpisywania dokumentów, potwierdzających śmierć ich dzieci w wyniku "katastrofy" - poinformowało w poniedziałek niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Europa" ("NGE").

17:44 Rosyjski premier Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC. Dodał, że przypomina to "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

17:31 UciekającA z Ukrainy przed wojną Olga Sołowiej trafiła do Łodzi. Nie przypuszczała nawet, że będzie tu zajmować się tym, co umie najlepiej - projektowaniem i że stroje jej autorstwa, ozdobione malowanymi własnoręcznie kwiatami, znajdą się na aukcji towarzyszącej wyborom Miss Polonia.

17:25 Premier Mateusz Morawiecki w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotkał się we wtorek z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Wielki człowiek, wspaniały sportowiec i lider - zaznaczył premier we wpisie w mediach społecznościowych.

17:14 Planujemy zbudować we Lwowie jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie; odpowiemy na potrzeby tysięcy naszych obywateli potrzebujących wsparcia psychologicznego i socjalnego, a także m.in. nowoczesnych protez czy implantów - ogłosił we wtorek mer miasta Andrij Sadowy.

16:33 Około 30 Ukraińców przybyło w bieżącym tygodniu do Madrytu, aby otrzymać pomoc medyczną i psychologiczną w szpitalach publicznych. To pierwszy przetransportowany do Hiszpanii kontyngent rannych od początku inwazji Rosji na Ukrainę - podaje we wtorek dziennik „ABC”.

16:01 Rosyjskie punkty filtracyjne dla mieszkańców Mariupola działają w 11 miejscowościach w obwodzie donieckim – wynika z listy tych punktów opublikowanej przed doradcę mera Mariupola, Petra Andriuszczenkę. "Filtracja" to szczegółowa kontrola ukraińskich cywilów.

15:41 Nad Ukrainą zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej - podał we wtorek portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.

15:24 Wojska rosyjskie ostrzelały zakłady Azot w Siewierodoniecku, gdzie mieszczą się schrony, zginęły cztery osoby - poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jeszcze jeden mieszkaniec zginął w Siewierodoniecku w ostrzale w centrum miasta.

15:22 We wtorek rano rosyjskie siły zajęły miasto Switłodarsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na antenie rozgłośni Wilne Radio szef switłodarskiej administracji wojskowej Serhij Hoszko. W ocenie agencji UNIAN ukraińskie oddziały wycofały się ze Switłodarska na "pozycje bardziej sprzyjające działaniom obronnym".

15:14 Mariupol: tym mieszkańcom miasta, którym udało się przeżyć oblężenie, Rosjanie udostępnili "mobilną telewizję". Z głośników płyną zapewnienia, że los mariupolczyków właśnie się poprawił, a armia rosyjska odnosi zwycięstwa na froncie.

14:54 Wojsko rosyjskie zajęło miasto Swietłodarsk w obwodzie donieckim. Uzbrojone wojsko, według szefa administracji miasta Serhija Hoszko, przechadza się po ulicach miasta i sprawdza dokumenty okolicznych mieszkańców. Rosyjscy okupanci wkroczyli do miasta rankiem 24 maja i wywiesili rosyjską flagę na budynku rady miejskiej.

14:14 Cztery osoby zginęły w kolejnym ostrzale zakładu Azot w Siewierodoniecku.

13:38 Unia Europejska uzgodniła kolejne 500 mln euro na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych w celu obrony integralności terytorialnej i suwerenności kraju oraz ochrony ludności cywilnej przed rosyjską agresją militarną.

13:26 "Putin to szaleniec, który rozpoczął głupią i zbudowaną na kłamstwach wojnę" - powiedział we wtorek lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksiej Nawalny.

13:18 "Niektórzy dawali nam trzy dni, a my już wytrzymaliśmy trzy miesiące" - podkreślił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego dnia mijają trzy miesiące od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

12:28 Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos nie brakuje głosów, że już czas dogadać się z Kremlem - poinformował we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Zastrzegł, że:

"Ukraina nie handluje suwerennością, by ktoś mógł wypełnić swój portfel. Najkrótsza ścieżka do zakończenia wojny to broń, pieniądze, embargo" - dodał. 

 

11:58 W ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia wojny w Ukrainie 85 tys. Ukraińców przyjechało do Francji i korzysta z zasiłku dla osób ubiegających się o azyl - poinformował we wtorek szef francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji (Ofii) Didier Leschi.

11:54 Jeśli ktoś z zachodnich polityków liczy, że zmusi dziś Ukraińców do tego, by ustąpili przed Władimirem Putinem, to jest w głębokim błędzie; Ukraińcy bronią się wszelkimi siłami i będą się bronić - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

11:52 W Charkowie na wschodzie Ukrainy we wtorek częściowo przywrócono kursowanie metra. Ruch kolejki był wstrzymany przez trzy miesiące, od początku rosyjskiej zbrojnej ofensywy. W metrze schronienie znaleźli ludzie ukrywający się przed ostrzałami i bombardowaniami.

11:33 Sankcje Unii Europejskiej niszczą rosyjską gospodarkę, a tym samym rosyjską machinę wojenną uruchomioną przeciwko Ukrainie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos.

10:57 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża.

"Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał Kułeba na Twitterze.

Zaapelował do wszystkich państw świata o czujność i odrzucanie takich ofert.

"Nie kupujcie kradzionego. Nie stawajcie się wspólnikami rosyjskich zbrodni. Kradzież nikomu nigdy szczęścia nie przyniosła" - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji

10:51 Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

 

#ГУРінформує ⚡Моряки каспійської флотилії рф відмовляються виконувати бойові завдання через аварійний стан кораблів ▪...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Tuesday, May 24, 2022

Międzynarodowe sankcje nałożone na państwo okupanta nie pozwalają na pełną konserwację i naprawę sprzętu - pisze ukraiński wywiad  

10:47 Prezydent Rosji Władimir Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnowymiarowych działań zbrojnych przeciwko Ukrainie 23 lutego po południu - powiedział szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

10:24 W obliczu wojny na Ukrainie przywódcy Japonii, USA, Indii i Australii wyrazili we wtorek w komunikacie ze szczytu czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Tokio silne poparcie dla poszanowania suwerenności, praworządności i integralności terytorialnej.

09:42 W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował we wtorek doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

09:12 W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 24.05 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 23, 2022

09:06 Rosyjska ofensywa w Donbasie to największa walka w Europie od II wojny światowej - napisał we wtorek na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do krajów partnerskich o szybsze dostawy broni i amunicji.

"Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że Ukraina ma już całe uzbrojenie, którego potrzebuje" - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Jak dodał, rosyjska ofensywa w Donbasie to "bezwzględna walka, największa na europejskiej ziemi od II wojny światowej".

Zaapelował do partnerów Ukrainy o przyspieszenie dostaw broni i amunicji, w szczególności wyrzutni rakiet, artylerii dalekiego zasięgu, transporterów opancerzonych. 

 

08:47 Kolaboranci w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy planują zwrócić się do Rosji o utworzenie tam rosyjskiej bazy wojskowej - pisze we wtorek serwis Unian.

"Kolaboranci Chersonia będą prosić Rosję o rozlokowanie tam rosyjskiej bazy wojskowej" - pisze Unian w komunikatorze Telegram.

Serwis powołuje się na tzw. wiceszefa wojskowo-cywilnej administracji Kyryła Stremousowa - mianowanego przez siły okupacyjne.

"W obwodzie chersońskim powinna być baza wojskowa Federacji Rosyjskiej. Będziemy o to prosić" - powiedział. Według niego jest to "niezbędne" i rzekomo chcą tego "wszyscy mieszkańcy". 

08:23 My regularnie namawiamy niemiecki rząd do realnego wsparcia walk ukraińskich żołnierzy na Ukrainie, ponieważ bez tej broni Rosjanie osiągną przewagę i mogą doprowadzić do tragedii; mogą doprowadzić do zniszczenia państwa ukraińskiego - powiedział we wtorek w Davos premier Mateusz Morawiecki.

08:13  Cztery osoby zginęły wskutek rosyjskich ostrzałów w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Rosjanie chaotycznie i praktycznie bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck - napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram. W poniedziałek w mieście zniszczonych zostało sześć budynków. Ulica, przy której zginęły cztery osoby, znalazła się pod intensywnym rosyjskim ostrzałem.

08:07 Rosja zwiększyła intensywność działań w Donbasie i mimo silnego ukraińskiego oporu osiąga lokalne sukcesy, a zdobycie Siewierodoniecka oznaczałoby, że cały obwód ługański znalazłby się pod rosyjską okupacją - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:54 Rośnie ryzyko ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi - alarmuje we wtorek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia rozlokowała dywizjon rakiet Iskander-M w obwodzie brzeskim, 50 km od granicy z Ukrainą.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 24.05.2022 щодо російського вторгнення. Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 23, 2022

07:17 Prezydent Rosji Władimir Putin nie celuje nawet w obiekty militarne, on próbuje zniszczyć ukraińską kulturę - powiedział we wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na ceremonii otwarcia szczytu sojuszu Quad w Tokio, cytowany przez Sky News.

"Wydaje mi się, że Putin próbuje zniszczyć kulturę. (...) nie celuje nawet w obiekty militarne, eliminuje każdą szkołę, każdy kościół... tak jakby próbował zetrzeć ukraińską kulturę" - wyjaśnił amerykański przywódca.

07:13 Rosjanie żądają łapówek od cywilów chcących wyjechać z okupowanego przez nich miasta Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek wieczorem władze obwodu zaporoskiego.

06:39 W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano - podało nocą z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe". Dowództwo napisało w komunikacie, że podczas przemieszczania się ukraińskich sił w obwodzie mikołajowskim w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała.

Jak dodano, uszkodzenia pojazdów świadczą najpewniej o wybuchu samochodów na zaminowanym terenie oraz o ostrzale kolumny.

Podczas próby ewakuacji podjętej przez miejscowych mieszkańców - Asyryjczyków - Rosjanie początkowo pokazali im jako dozwoloną trasę zaminowany teren, a następnie rozstrzeliwali tych, którzy przeżyli po eksplozji - czytamy. Wśród zabitych było dwoje dzieci. 

 

Поточна оперативна обстановка на півдні України: на вечір 23.05.2022 https://youtu.be/dC19XIvcafM 🗓️ Протягом вже далеко не першої доби противник веде бойові дій на стало зайнятих рубежах на межі окупованих ним територій Миколаївщини та Херсонщини. ❌ Просування вперед ворог не має, морально-психологічний стан окупантів гіршає щодобово. Ховаючись за артилерійсько-мінометними обстрілами наших позицій та мирного населення, рашисти будують запасний рубіж оборони, розуміючи неминучість відступу. 🚁 В першій половині дня зухвалим відчайдухам з гелікоптерів Мі-24 вдалось нанести удар по наших позиціях. Втрат немає. ☠️ А ось вражини, втративши шанс на успішну повітряну розвідку, недорахувалися 2️⃣3️⃣ рашистів, кілька одиниць броньованої та автомобільної техніки. ↪️ В ході просування наших підрозділів по Миколаївщині в бік Херсонщини було виявлено декілька цивільних автівок із понівеченими та розстріляними тілами людей. Ушкодження техніки, попередньо, свідчать про підрив автомобілів на замінованій ділянці місцевості , а також про обстіріл колони. При спробі місцевих жителівассирійці еваку-юватися, окупанти спочатку вказали їм як дозволений шлях по замінованій місцевості, а потім розстрілювали тих, хто вижив після підриву. Серед загиблих - двоє дітей молодшого шкільного віку. Втілення політики поліцейської держави окупантами продовжується. ⛓️На тимчасово зайнятих територіях Херсонської та Запорізької областей вони створили дев’ятнадцять так званих “комендатур” для посилення контролю над нескореним населенням. 🌊В Чорному морі корабельні угруповання противника продовжують виконувати завдання з блокування судноплавства та завдання ракетних ударів по різних областях України. 🚷 В Одеській області введено заборону перебування в пляжних зонах, в межах прибережної захисної смуги моря, посилено контроль за узбережжям на предмет виявлення підозрілих чи небезпечних предметів. ‼️ Будьте пильними та свідомими, не заважайте діям сил оборони та не розголошуйте дані про їх розташування і переміщення, виконання бойових завдань та тренувальних заходів, оперативно і чітко дійте за сигналами повітряної тривоги, ретельно перевіряйте інформацію і не піддавайте6ся паніці. Бо паніка – також зброя ворога. ✊Тримаймо стрій! Все буде Україна!🇺🇦

Posted by Оперативне командування "Південь"/Operational Command “South” on Monday, May 23, 2022

 

03:09 Sieć kawiarni Starbucks po 15 latach obecności w Rosji zapowiedziała wycofanie się z tego kraju. Ma tam 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów

02:01 Grupa kolumbijskich żołnierzy pojedzie do Europy, aby szkolić swoich ukraińskich kolegów w zakresie technik rozminowywania, poinformowała agencja Reutera, cytując kolumbijskiego ministra obrony.

Eksperci z Kolumbii, która jest partnerem NATO, zostali zaproszeni do przeprowadzenia szkolenia przez Stany Zjednoczone, poinformował w poniedziałek kolumbijski minister obrony Diego Molano.

"Szkolenie będzie prowadzone przez 11 inżynierów wojskowych, którzy pojadą do kraju członkowskiego NATO, który sąsiaduje z Ukrainą" - powiedział Molano.

00:28 Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

23:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą, ostrzega w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w przeddzień rozpoczynającego się we wtorek Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

22:37 Prezydent Ukrainy oświadczył w poniedziałek on-line podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć zakończenia wojny.

22:35 Okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu. Przytoczyła je agencja Interfax-Ukraina.

„Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie – Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni. Urządzili tam rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie burzył Donbasu tak, jak robią to dziś rosyjscy żołnierze – powiedział Zełenski.

22:27 Rosja nie powinna zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a sama organizacja nie radzi sobie z postawionymi jej zadaniami - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przemawiając online do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

22:10 Wojska rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek wieczorem cztery ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Mykoła Łukaszuk.

Łukaszuk poinformował, że pierwsza rakieta trafiła w miasto Pawłohrad. Kolejne trzy ataki przeprowadzono w rejonie (powiecie) synelnykiwskim. Weryfikowane są informacje o ofiarach i zniszczeniach.

21:54 Ukraiński premier Denys Szmyhal przekazał na Twitterze, że jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez zagraniczne firmy i państwa.

21:47 Wicepremier Ukrainy o wymianie jeńców: wierzę w presję świata. 

Wiem, że Rosja nie dotrzymuje słowa, ale wierzę w presję świata – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odnosząc się do perspektywy wymiany jeńców. Dodała jednocześnie, że trzeba negocjować z Rosją, bo w ten sposób udało się uwolnić kilkaset osób.

21:20 Nie było alarmu ani ewakuacji podczas wystąpienia prezydenta Dudy w Kijowie - powiedział w poniedziałek Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewnił, że prezydent był bezpieczny podczas swej wizyty w Ukrainie.

20:59 W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

20:57 Wiem, że Rosja nie dotrzymuje słowa, ale wierzę w presję świata – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odnosząc się do perspektywy wymiany jeńców. Dodała jednocześnie, że trzeba negocjować z Rosją, bo w ten sposób udało się uwolnić kilkaset osób.

Wicepremier, minister ds. terytoriów okupowanych, która uczestniczyła w rozmowach o warunkach wymiany, pytana w poniedziałek w Polsat News o szanse na uwolnienie wziętych przez Rosjan do niewoli obrońców Azowstalu, powiedziała, że miała ona objąć w pierwszej kolejności osoby ciężko ranne, kobiety i medyków.

20:27 Minister obrony USA Lloyd Austin, który w poniedziałek poprowadził drugie spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, poinformował, że około 20 krajów zadeklarowało nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa.