Ramzan Kadyrow grozi Polsce: po Ukrainie, jeśli padnie rozkaz, w 6 sekund pokażemy, na co nas stać

2022-05-25 21:44 aktualizacja: 2022-05-26, 15:09
Ramzan Kadyrow, ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Ramzan Kadyrow, ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
"Interesuje mnie Polska. Polsko, co ty chcesz osiągnąć? Po Ukrainie, jeśli padnie rozkaz, w 6 sekund pokażemy, na co nas stać. Lepiej zabierzcie swoją broń, swoich najemników. Przekażcie oficjalne przeprosiny naszemu ambasadorowi. Tak tego nie zostawimy" - powiedział w nagraniu przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow.

Kadyrow opublikował w internecie nagranie, w którym grozi, że po zakończeniu wojny na Ukrainie, przyjdzie kolej na Polskę.  

Podkreślił, że wojska rosyjskie weszły już do Lisiczańska i prawie zajęły Siewierodonieck. Według niego ważną rolę odgrywa w tych walkach Rosgwardia – w rzeczywistości jest to formacja policyjna, jak przypomina Biełsat,ale to w tej formacji służą podlegli mu Czeczeni. 

"Ponoszą straty diabły. Panika u nich. Tak też powinno być. Jeśli człowiek nie ma racji, albo państwo, to zawsze tak się dzieje. Ukraina to już zamknięta kwestia".

Kadyrow odnosi się też do incydentu z ambasadorem Rosji w Polsce z 9 maja. Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora  Siergieja Andriejewa i uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie tam kwiatów. 

"Lepiej zabierzcie broń i najemników i oficjalnie przeproście naszego ambasadora".

Czeczeński przywódca odniósł się też do Zachodu. "Bardzo brzydką grę zaczęliście z naszym państwem. Mówię o państwach NATO i tych, które są wokół. Nie tańczcie tak, jak wam zagra Zachód i Ameryka. Nie przyniesie wam to nic dobrego. Gospodarka rozpada się na całym świecie. To już jest dowód. Fabryki przestają działać. Jak mamy żyć? Naród powinien zdecydować o swoim losie, a nie jacyś schizofrenicy" - stwierdził.

I nawiązał do powszechnej krytyki prezydenta Władimira Putina. "Dlatego wszyscy zachodnioeuropejscy politycy starają się – ci zdrowo myślący się nie starają, a ci, którzy chorują na schizofrenię starają się oskarżyć o wszystkie grzechy naszego kochanego prezydenta. My jesteśmy za swoim prezydentem. Za prezydentem, obok prezydenta, przed prezydentem, dookoła prezydenta" – zaznaczył.

Kadyrow i kadyrowcy 

Kadyrow stoi na czele grupy "kadyrowców", którzy wspierają Rosję w walce na Ukrainie. 

"Kadyrowcy" to oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa. Stanowią część Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej (Rosgwardii). Rosgwardia, dowodzona przez gen. Wiktora Zołotowa, byłego szefa ochrony prezydenta Władimira Putina, została utworzona w 2016 r. na bazie Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych FR.

kw/