Minister Gliński: dzieła Rembrandta to najlepsze, najwspanialsze malarstwo

2022-05-26 10:45 aktualizacja: 2022-05-26, 11:08
Piotr Gliński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Piotr Gliński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Dzieła Rembrandta to najlepsze, najwspanialsze malarstwo – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas zwiedzania wystawy "Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku" w Muzeum Łazienki Królewskie.

Podczas wizyty w Łazienkach Królewskich, Piotr Gliński przypomniał, że "w Pałacu na Wyspie możemy podziwiać Jeźdźca polskiego Rembrandta, który po przeszło 200 latach powrócił do Polski na krótko, bo tylko do końca sierpnia". "Zachęcam wszystkich do skorzystania z wyjątkowej okazji i zobaczenia wyjątkowego obrazu holenderskiego mistrza, pochodzącego z kolekcji króla Stanisława Augusta" – powiedział.

Szef MKiDN podkreślił, że prezentowany obraz Rembrandta jest jednym z zaledwie dwóch znanych konnych portretów w jego twórczości i choć funkcjonuje pod tytułem "Jeździec polski" lub "Lisowczyk", to do dziś nie ma pewności, kogo przedstawia.

"Obecnie Jeździec polski znajduje się w zbiorach The Frick Collection - jednej z najważniejszych kulturalnych instytucji Nowego Jorku, wśród dzieł zgromadzonych przez amerykańskiego finansistę, przemysłowca i jednocześnie mecenasa sztuki i kolekcjonera – Henry’ego Clay’a Fricka, który kupił obraz Rembrandta na początku XX w. Dziś, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi pracowników polskich instytucji kultury, Jeździec polski jest ponownie prezentowany w Pałacu na Wyspie" – powiedział Gliński.

Zachęcając do odwiedzin w Łazienkach Królewskich i zobaczenia obrazu Rembrandta, szef resortu kultury przypomniał, że w Zamku Królewskim w Warszawie także znajdują się dwa dzieła wybitnego holenderskiego malarza: "Uczony przy pulpicie" oraz "Dziewczyna w ramie obrazu", które również należały pierwotnie do prywatnych zbiorów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

"Warto się także wybrać do Krakowa i zobaczyć odbudowaną kolekcję Czartoryskich w odrestaurowanej siedzibie, gdzie oprócz Damy z gronostajem możemy zobaczyć także obraz Rembrandta, kojarzący się nie z portretami tego artysty, ale właśnie ze scenami rodzajowymi" – dodał Piotr Gliński.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/