O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lizbona najlepszym miastem na świąteczne zakupy

Stolica Portugalii uchodzi za najlepsze miasto do robienia świątecznych zakupów w Europie. Handlową zaletą Lizbony przed nadejściem Bożego Narodzenia jest m.in. zapach pieczonych kasztanów na ulicach.

Christmassy decoration at Marques do Pombal square in downtown Lisbon, Portugal, 06 December 2017. Fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO
Fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO / Christmassy decoration at Marques do Pombal square in downtown Lisbon, Portugal, 06 December 2017. Fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO

W rankingu brytyjskiego dziennika "The Guardian" Lizbona wyprzedziła francuski Lille, belgijski Gent oraz niemieckie Monachium. Jury konkursu wyróżniło portugalską stolicę za kilka "wyjątkowych cech".

Zdaniem ekspertów oceniających europejskie miasta Lizbonę należy wyróżnić z uwagi na niepowtarzalną atmosferę w okresie robienia zakupów na święta. Buduje ją m.in. ogromna choinka na Praca do Comercio, zapach pieczonych kasztanów na ulicach miasta, a także koncerty, które odbywają się wewnątrz stołecznych kościołów.

Wśród sugerowanych sklepów, w których warto zrobić zakupy w Lizbonie są m.in. placówki handlowe oferujące obuwie, skórzane rękawiczki wykonane ręcznie, a także kosmetyki i puszki rybne.

Wśród proponowanych przez "The Guardian" produktów spożywczych, które warto kupić w Lizbonie, są m.in. suszony dorsz, zwany bacalhau, a także bolo-rei, czyli Ciasto Króla. Oba dania są typowe dla świąt Bożego Narodzenia w Portugalii.

Tymczasem tegoroczne święta mogą zapisać się w pamięci portugalskich klientów i turystów niezbyt dobrze. W ostatnich dniach przed Bożym Narodzeniem bowiem w stolicy oraz w innych miastach tego kraju planowane są strajki i pikiety.

Jak powiedziała PAP Life Celia Lopes, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Handlu, Biur i Usług Portugalii (CESP), przedświąteczny protest handlowców w tym iberyjskim kraju będzie miał charakter płacowy.

Szefowa syndykatu wyjaśniła, że kluczowym postulatem jest zrównanie w płacach osób zatrudnionych w sklepach i magazynach, podnosząc ich miesięczne wynagrodzenie do poziomu 653 euro brutto.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)

Tematy

Zobacz także

  • Żywa szopka bożonarodzeniowa. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Barbara Szuniewicz/Adobe Stock
    Żywa szopka bożonarodzeniowa. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Barbara Szuniewicz/Adobe Stock

    W Portugalii otwarto największą żywą szopkę w Europie

  • Orkan Claudia w Hiszpanii Fot. PAP/EPA/Adriel Perdomo
    Orkan Claudia w Hiszpanii Fot. PAP/EPA/Adriel Perdomo

    Claudia szaleje w Portugalii. Są zabici i ranni, tysiące osób bez prądu

  • Portugalska policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ANTONIO COTRIM
    Portugalska policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ANTONIO COTRIM

    Dwóch turystów zginęło wskutek aktów agresji w aglomeracji Lizbony

  • Minister obrony Portugalii: jesteśmy gotowi do wzmocnienia wschodniej flanki NATO.  Fot. Adobe Stock/Wojciech (zdjęcie ilustracyjne)
    Minister obrony Portugalii: jesteśmy gotowi do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Fot. Adobe Stock/Wojciech (zdjęcie ilustracyjne)

    Minister obrony Portugalii: jesteśmy gotowi do wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Serwisy ogólnodostępne PAP