Litwa: propozycje oddania części Ukrainy Rosji są niebezpieczne dla naszego kraju

2022-05-26 14:27 aktualizacja: 2022-05-26, 17:51
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Propozycje zachodnich polityków i ekspertów, by w imię pokoju oddać Rosji część terytorium Ukrainy są niebezpieczne dla Litwy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych tego kraju Gabrielius Landsbergis.

"Są one niebezpieczne dla nas, dla Litwy, ponieważ normalizują nie tylko stosunki z tym reżimem (prezydenta Rosji Władimira Putina - PAP), ale także normalizują to, co ten reżim robi" - powiedział dziennikarzom w czwartek Landsbergis.

Zdaniem szefa litewskiej dyplomacji, takie propozycje są "bardzo mocnym sygnałem dla wszystkich innych agresorów, potencjalnych przestępców, że jeśli popełnisz przestępstwo i nie zostaniesz zmieciony w ciągu trzech miesięcy, to wszystko jest w porządku".

"Propozycja uznania części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji mają na celu normalizację obecnej sytuacji" – podkreślił Landsbergis i dodał, że to Kijów ma powiedzieć, "kiedy zakończy się wojna i na jakich warunkach".

"Żaden kraj zachodni, żaden kraj na świecie nie może mówić za nich, ponieważ Ukraińcy płacą za tę wojnę krwią. Tym czasem my po prostu płacimy rachunki, a niektóre z nich nie są nawet zbyt duże. Nie może być tak, że po uregulowaniu małego rachunku weźmie się odpowiedzialność za to, kiedy zakończy się wojna na Ukrainie" - zaznaczył litewski minister.

Henry Kissinger, 98-letni amerykański polityk przemawiając w poniedziałek online na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wyraził opinię, że w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy. Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę - relacjonował wypowiedź byłego sekretarza stanu USA amerykański tygodnik "Newsweek".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

kw/