"Wydłużenie tarczy antyinflacyjnej ma ograniczyć między innymi wzrost cen paliw"

2022-05-27 20:51 aktualizacja: 2022-05-28, 09:14
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Fot. PAP/Marcin Obara
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Fot. PAP/Marcin Obara
Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawy wydłużającej działania tarczy antyinflacyjnej ma m.in. ograniczyć wzrost cen paliw na stacjach - wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Ministerstwo przypomniało, że w piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przedłuża rozwiązania tarczy antyinflacyjnej.

Resort dodał, że o dwa miesiące, czyli do końca lipca br., zostaną przedłużone: obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

"Rozwiązania mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu cen na stacjach paliw i kosztów zakupu lekkiego oleju opałowego, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. Zatem ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności" - wskazała cytowana w komunikacie MF minister Magdalena Rzeczkowska.

Ministerstwo wylicza, że przedłużenie do końca lipca 2022 r. dotyczy: obniżki stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe; wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży ww. paliw.

Zmiany w akcyzie

Dodano, że dodatkowo na dwa miesiące od czerwca do końca lipca obniżona została stawka akcyzy do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy.

Resort przekazał, że obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyłącznym kosztem budżetu państwa szacowanym na 541,2 mln zł (łącznie z podatkiem VAT). Wskazano, że projektowane rozwiązanie spowoduje także ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej w kwocie ok. 55,1 mln zł.

Dodano, że zmiany w akcyzie wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i obowiązują od 1 czerwca do 31 lipca br. Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa. (PAP)

Autor: Michał Boroń

mmi/