675 mln zł trafi do regionu radomskiego w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład

2022-05-30 17:47 aktualizacja: 2022-05-30, 18:17
Urząd Miejski w Radomiu; fot. PAP/Piotr Polak
Urząd Miejski w Radomiu; fot. PAP/Piotr Polak
675 mln zł trafi do regionu radomskiego w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Radom otrzyma 65 mln zł na przebudowę wiaduktu łączącego ulicę Żeromskiego z Lubelską – poinformowali w poniedziałek w Radomiu politycy PiS.

Uczestniczący w konferencji prasowej poseł Marek Suski zauważył, że to rekordowa kwota, która trafi do regionu radomskiego. "Do tej pory nigdy nie było takiego wsparcia. W poprzedniej transzy było to około 600 mln zł, a zatem mamy wzrost o kilkanaście procent" – powiedział Suski. Zaznaczył, że finansowe wsparcie otrzymały w zasadzie wszystkie jednostki samorządy terytorialnego, łącznie z powiatami i województwem. Według parlamentarzysty pieniądze z Nowego Ładu będą stanowić dla samorządów istotny impuls inwestycyjny.

Poseł Andrzej Kosztowniak przekazał, że 65 mln zł otrzyma Radom na remont wiaduktu wzdłuż ulicy Żeromskiego i Lubelskiej. Dzięki tej inwestycji poprawi się komunikacja między centrum miasta a powstającym lotniskiem, z którego pierwsze loty maja odbyć się w 2023 r.

"To dla nas niezmierne istotne wsparcie zwłaszcza, że galopująca inflacja i rosnące ceny przekładają się na oferty wykonawców" – skomentował doniesienia o przyznaniu pieniędzy dla Radomia prezydent tego miasta Radosław Witkowski.

"Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg i rozpocząć budowę"

Zgodnie z projektem nowy wiadukt ma mieć trzy pasy ruchu i będzie zintegrowany z peronem kolejowym. Ma to ułatwić dotarcie na lotnisko osobom dojeżdżających do Radomia pociągiem. "Mamy kompletną dokumentację. Obecnie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji kończy jeszcze uzgodnienia treści umowy z PKP, naszym partnerem w

realizacji tej inwestycji. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg i rozpocząć budowę" – zapewnił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Poseł Radosław Fogiel zauważył, że pieniądze, które trafią do Radomia są dowodem na nieprawdziwość tezy, że algorytm podziału pieniędzy między samorządami miał charakter polityczny. "Najlepszy przykład Radomia. Mamy prezydenta będącego przedstawicielem Platformy Obywatelskiej, który już w dwóch transzach Polskiego Ładu otrzymał prawie 100 mln zł" – zaznaczył Fogiel. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
gn/