Podkarpackie. Budowa mostu i przebudowa oczyszczalni ścieków z Programu Inwestycji Strategicznych

2022-06-01 16:03 aktualizacja: 2022-06-01, 16:04
Większość środków  przeznaczona będzie na poprawę infrastruktury drogowej. Fot.PAP/Tomasz Wojtasik (zdjęcie ilustracyjne)
Większość środków przeznaczona będzie na poprawę infrastruktury drogowej. Fot.PAP/Tomasz Wojtasik (zdjęcie ilustracyjne)
Remont dróg, budowa mostu i przebudowa oczyszczalni ścieków m.in. te zadania na Podkarpaciu zostały dofinansowane w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie region otrzymał z tego programu ponad 2 mld zł, większość przeznaczona będzie na poprawę infrastruktury drogowej.

Wśród samorządów, które otrzymały dotacje jest m.in. gmina Markowa. Jej wójt Mirosław Mac powiedział PAP, że druga dotacja w ramach Programu Inwestycji Strategicznych to dla gminy historyczne wsparcie ze środków zewnętrznych. "Dla nas priorytetowym zadaniem jest przebudowa nieefektywnej oczyszczalni ścieków w Markowej. Planujemy na nią wydać w sumie ponad 25 mln zł" – dodał.

Mac przypomniał, że w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych gmina otrzymała na przebudowę oczyszczalni 7,98 mln zł. Teraz, w drugiej edycji, jest to kolejne 9,8 mln zł. "Pozwoliło to już na rozpoczęcie inwestycji. Pierwszy etap zakończy się jesienią 2023 r. i wówczas rozpoczniemy kontynuację robót" – zaznaczył.

Jak podkreślił Mac, to bardzo ważne, że rząd dostrzega potrzeby lokalnych samorządów.

"To bardzo cieszy, że rząd dostrzegł bolączki lokalnych samorządów"

"To bardzo cieszy, że rząd dostrzegł bolączki lokalnych samorządów. Jesteśmy wdzięczni za okazane wsparcie. Tak duża inwestycja, jak nasza nie byłaby możliwa do realizacji z własnych środków. Przebudowanie oczyszczalni wpłynie na poprawę środowiska i przede wszystkim da nowe możliwości rozwoju gospodarczego" – podkreślił wójt gminy Markowa.

Ponad 116 mln zł w drugiej edycji programu otrzymały w sumie powiat jarosławski oraz gminy z tego powiatu. Przekłada się to na kilkadziesiąt różnorodnych inwestycji.

Wśród nich będzie m.in. budowa mostu na rzece Szkło wraz z przebudową drogi powiatowej nr 1719R, na którą powiat jarosławski dostał ponad 10,2 mln zł dotacji. Drugą powiatową inwestycją jest przebudowa drogi Radymno–Zabłotce–Racławice wraz z przebudową mostu w miejscowości Zabłotce, wsparta kwotą niemal 4 mln zł.

"Pozyskane pieniądze z Polskiego Ładu wykorzystujemy przede wszystkim na usprawnienie sieci drogowej oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy na jednych z głównych tras komunikacyjnych ziemi jarosławskiej" - podkreślił starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Dofinansowanie na trzy inwestycje otrzymał również samorząd Jarosławia. Wśród nich niemal 6,5 mln zł przeznaczone będzie na zagospodarowanie bulwarów nad Sanem.(PAP)
gn/