Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

2022-06-01 18:33 aktualizacja: 2022-06-02, 08:15
Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

"Rozmawialiśmy dziś na temat KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej uda się jutro (w czwartek) do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy" - powiedział Gentiloni na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu posiedzenia kolegium komisarzy unijnych.

Polski KPO zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa; Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy - podała Komisja Europejska.

"Polski plan (KPO - PAP) zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji. (...) Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy" - podała KE w komunikacie. 

Unijny Fundusz Odbudowy ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

kw/

TEMATY: