Wielkopolscy samorządowcy: bez tych pieniędzy nie stać by nas było na ważne inwestycje

2022-06-01 21:44 aktualizacja: 2022-06-01, 21:44
W II naborze wsparcie finansowe w Wielkopolsce uzyskały 504 projekty. Fot. PAP
W II naborze wsparcie finansowe w Wielkopolsce uzyskały 504 projekty. Fot. PAP
Bez tych pieniędzy nie stać by nas było na ważne inwestycje – tak o środkach przyznanych w ramach II naboru Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych mówili PAP wielkopolscy samorządowcy. Do samorządów w regionie trafi blisko 2,8 mld zł.

W II naborze wsparcie finansowe w Wielkopolsce uzyskały 504 projekty. To druga najwyższa liczba w kraju po województwie mazowieckim, gdzie dofinansowanie otrzyma 607 inwestycji.

Z przyznanych wielkopolskim gminom 2 mld 777 mln zł przeszło 1 mld 265 mln zł trafi na projekty związane z infrastrukturą drogową, 939 mln zł na infrastrukturę publiczną, 463 mln zł na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz blisko 115 mln zł na działania proekologiczne.

Wójt gminy Lipka Przemysław Kurdzieko nie ma wątpliwości, że to dzięki zewnętrznym środkom samorząd może się decydować na kosztowne, ważne dla gminy inwestycje.

W ramach rozstrzygniętego właśnie naboru gmina otrzyma ponad 4 mln zł na przebudowę domu kultury oraz blisko 5 mln zł na budowę i wyposażenie centrum usług społecznych i zdrowotnych.

"Budynek ośrodka zdrowia pochodzi z lat 70. ub. wieku, jest niefunkcjonalny, niedostosowany do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami - stąd pomysł wybudowania centrum usług społecznych i zdrowotnych. Mieszkańcy będą tam mogli liczyć na pomoc lekarzy, rehabilitantów, tam też odbywać się będą spotkania aktywizujące seniorów. Ma to być nowoczesny, pasywny budynek z parkingami, drogą dojazdową. Bez pozyskanych właśnie środków to zadanie nigdy nie doszłoby do skutku" – powiedział PAP Kurdzieko.

"To bardzo dobry czas dla gminy"

Wójt podkreślił, że bardzo ważne są też pieniądze pozyskane na przebudowę gminnego domu kultury.

"Mamy największą w powiecie salę widowiskowo-kinową. Ona od lat prosi się o remont, wyposażenie w niezbędną infrastrukturę, wymaga też dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teraz wreszcie będziemy mogli przebudować widownię, dostosować garderoby, zakupić nagłośnienie i oświetlenie" – powiedział.

W pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych gmina uzyskała w sumie ponad 7,3 mln zł na inwestycje drogowe oraz na utworzenie centrum sportowo-turystycznego.

"To bardzo dobry czas dla gminy. Zgłaszane do programu projekty to inwestycje, o które od dawna zabiegamy, kwestie, na które przez lata wskazywali nam mieszkańcy" – powiedział PAP Kurdzieko.

Gmina Szydłowo uzyskała dofinansowanie w łącznej wysokości blisko 5 mln zł do trzech zgłoszonych projektów: przebudowy hydroforni Jaraczewo oraz dwóch inwestycji drogowych w Szydłowie.

Wójt Szydłowa Tobiasz Wiesiołek podkreślił w rozmowie z PAP, że rządowe środki zdecydowanie poprawiają sytuację inwestycyjną gminy.

"One pozwolą nam na rozwiązanie problemów, które czekały na swój czas przez wiele lat. Nie było kłopotu ze wskazaniem projektów do dofinansowania: mamy przygotowaną strategię inwestycyjną, wiemy też, że aby zaspokoić podstawowe potrzeby gminy, musielibyśmy dostać jednorazowo około 200 mln zł. Ale każde środki zewnętrzne - czy to będzie 40 tys. zł na działania miękkie (dot. np. zasobów ludzkich - PAP), czy 5 mln zł na inwestycje to dla nas wielka sprawa. Dzięki tym pieniądzom możemy rozwijać naszą małą ojczyznę" – powiedział.

W pierwszym naborze gmina pozyskała ok. 12,5 mln zł na inwestycje drogowe oraz na rozbudowę przedszkola.

Program Inwestycji Strategicznych to program kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów w formie bezzwrotnego dofinansowania budowy i modernizacji m.in. dróg, szkół, przedszkoli, żłobków, ale również ścieżek rowerowych oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

W pierwszym naborze na dofinansowanie 369 projektów w wielkopolskich samorządów przeznaczono 1 mld 980 mln zł.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

gn/