Dowód osobisty w smartfonie? KPRM zapowiada zmiany w aplikacji mObywatel

2022-06-02 11:01 aktualizacja: 2022-06-02, 15:18
Adam Andruszkiewicz. Fot. PAP/Mateusz Marek
Adam Andruszkiewicz. Fot. PAP/Mateusz Marek
Doszliśmy do przekonania, że aplikację mObywatel należy zrównać prawnie z plastikowym dowodem osobistym - poinformował sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Dodał, że rząd chce, aby aplikacja mObywatel mogła umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach i sytuacjach.

"W związku z rozpowszechnieniem tej aplikacji, w związku z tak dużą liczbą Polaków, którzy na co dzień z niej korzystają doszliśmy do bardzo mocnego przekonania, że należy tę aplikację zrównać na co dzień z dowodem osobistym w mocy prawnej. Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach" - powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Andruszkiewicz: żyjemy w czasach, w których prędzej wychodząc z domu zapomnimy portfela tradycyjnego niż smartfona

Dodał, że przygotowany został projekt ustawy, który 18 maja został wprowadzony do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów i będą przeprowadzane jego konsultacje. Zaznaczył, że w ciągu tygodnia projekt ma zostać zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Andruszkiewicz poinformował, że obecnie z Profilu Zaufanego korzysta 14 mln Polaków, a niemal 8 mln Polaków już na co dzień korzysta także z aplikacji mObywatel, która umożliwia w wielu miejscach np. potwierdzanie tożsamości, czy korzystanie z takich dokumentów dla młodzieży jak mLegitymacja szkolna, czy mLegityymacja studencka.

"Żyjemy w czasach, w których prędzej wychodząc z domu zapomnimy portfela tradycyjnego niż smartfona i w związku z powyższym chcemy, aby obywatel miał dokumenty, które na co dzień używa w aplikacji mObywatel" - dodał.

Andruszkiewicz: mObywatel przypomni o podatku lub kończącym się ubezpieczeniu OC

"Aplikacja mObywatel ma przypomnieć o terminach załatwiania różnych spraw, np. o upływającym terminie rozliczenia podatkowego lub ubezpieczenia dla kierowców" – poinformował Andruszkiewicz.

"Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line" - powiedział.

Podkreślił, że do aplikacji mObywatel wprowadzony zostanie szereg udogodnień, takich jak powiadomienia "push". Wyjaśnił, że na smartfonie będą się wyświetlały wiadomości przypominające o ważnym wydarzeniu, "które powinniśmy załatwić, jako obywatele". Np. jeżeli będzie się kończyła ważność polisy ubezpieczeniowej dla kierowców, to aplikacja nas o tym poinformuje, albo przypomni o upływającym terminie opłaty podatku.

Autorzy: Marcin Chomiuk, Longina Grzegórska-Szpyt

dsk/