Papież: należy przyjmować i kochać każde życie

2018-01-01 12:30 aktualizacja: 2018-10-05, 21:15
epa06412242 Pope Francis celebrates Mass of the Solemnity of Mary Most Holy, on the 51st world day of Peace on the theme Migrants and refugees: men and women in search of peace in St. Peter's Basilica at the Vatican, 01 January 2018.  EPA/Fabio Frustaci 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / Fabio Frustaci
epa06412242 Pope Francis celebrates Mass of the Solemnity of Mary Most Holy, on the 51st world day of Peace on the theme Migrants and refugees: men and women in search of peace in St. Peter's Basilica at the Vatican, 01 January 2018. EPA/Fabio Frustaci Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / Fabio Frustaci
Papież Franciszek powiedział podczas mszy w Watykanie w Nowy Rok, że należy przyjmować i kochać każde życie, także to "starcze, cierpiące i chore", "niewygodne, a nawet odrażające". Mówił też, że dar każdej matki i kobiety jest dla Kościoła bardzo cenny.

W homilii w czasie poniedziałkowej mszy w bazylice Świętego Piotra papież podkreślił, nawiązując do przypadającej 1 stycznia uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi, że „Nowy Rok rozpoczyna się w imię Matki”.

„Powiedzenie +Matka Boga+ przypomina nam o tym: Bóg jest blisko ludzkości, jak dziecko matki, która nosi je w swoim łonie” - wskazał. Franciszek mówił, że ludzkość jest dla Boga „droga i święta”.

„Dlatego służba życiu ludzkiemu jest służeniem Bogu i każdemu życiu, począwszy od tego w łonie matki aż do tego starczego, cierpiącego i chorego, po to niewygodne, a nawet odrażające” - zaznaczył. "Należy je przyjmować, kochać i pomagać" - powiedział.

Franciszek zachęcał do wyciszenia i refleksji, które jako jedyne pozwalają odkryć prawdziwy sens życia. „Patrząc w milczeniu na żłóbek, pozwalamy, aby Jezus mówił do naszego serca, by Jego małość ostudziła naszą pychę, by Jego ubóstwo zniweczyło nasz przepych, by Jego czułość poruszała nasze zatwardziałe serca” - wskazywał.

Jak zauważył papież, znalezienie każdego dnia „chwili milczenia z Bogiem” to ratunek dla duszy, który pozwala na „uchowanie naszej wolności od zjadliwych banałów konsumpcji i oszołomienia reklamą, wszechobecności pustych słów oraz przygnębiających fal plotek i zgiełku”.

Franciszek przypominał, że patrząc na drugą osobę, trzeba spojrzeć na jej uczucia i życie. „My, chrześcijanie w drodze, na początku roku także odczuwamy potrzebę rozpoczynania od centrum, do pozostawiania za sobą ciężarów przeszłości i rozpoczynania na nowo, od tego, co się liczy” - stwierdził.

„Aby zacząć od nowa, spójrzmy na Matkę. W jej sercu bije serce Kościoła. Dzisiejsze święto mówi nam, że aby pójść naprzód, musimy się cofnąć: zacząć na nowo od żłóbka, od Matki, która trzyma Boga w swoich ramionach” - dodał.

Papież wyraził przekonanie, że pobożność maryjna „nie jest dobrą manierą duchową, ale wymogiem życia chrześcijańskiego”. „Patrząc na Matkę, jesteśmy zachęcani, aby porzucić wiele niepotrzebnych balastów i znaleźć to, co się liczy. Dar Matki, dar każdej matki i każdej kobiety, jest bardzo cenny dla Kościoła” - zapewnił.

Podczas gdy mężczyzna często woli "abstrahować", "stwierdza i narzuca idee, to kobieta, matka, umie zachowywać, łączyć w sercu, ożywiać” - powiedział.

Homilię w obchodzony w Nowy Rok Światowy Dzień Pokoju papież zakończył słowami: „Niech Matka, Arcydzieło Boga dla ludzkości, strzeże tego roku i wnosi pokój swego Syna w serca i w świat”. (PAP)

sw/ akl/ amac/

TEMATY: