Szef obwodu donieckiego: Rosjanie niszczą świątynie należące do patriarchatu w Moskwie

2022-06-05 17:07 aktualizacja: 2022-06-06, 07:48
Rosjanie niszczą obiekty religijne w obwodzie donieckim. Fot. Print Sc./Telegram
Rosjanie niszczą obiekty religijne w obwodzie donieckim. Fot. Print Sc./Telegram
Wojska Rosji zniszczyły bądź uszkodziły 43 obiekty religijne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z których większość należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego - poinformował w niedzielę szef obwodu Pawło Kyryłenko.

W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Patriarchatowi Moskiewskiemu podlegała "absolutna większość" tych obiektów. Oskarżył Rosję o "niszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego". Zarzucił przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarsze Cyrylowi, że działania te odbywają się z jego błogosławieństwem.

Kyryłenko podkreślił, że obiektem ataków jest Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. "Rosjanie zniszczyli muzeum historii i architektury, świątynię, dwa skity (pustelnie - PAP) i dwa korpusy ławry" - poinformował szef obwodu.

Działania wojsk rosyjskich określił jako "celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej".

Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej. (PAP)

mmi/