Ministerstwo obrony Ukrainy: groźba uderzeń rakietowych z Morza Czarnego realna [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-06 06:39 aktualizacja: 2022-06-07, 06:46
Rosja ma na Morzu Czarnym pięć okrętów z 34 pociskami manewrującymi. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN (zdjęcie ilustracyjne)
Rosja ma na Morzu Czarnym pięć okrętów z 34 pociskami manewrującymi. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN (zdjęcie ilustracyjne)
Trwają walki o Siewierodonieck. Wojska rosyjskie ostrzeliwują pozycje ukraińskie z moździerzy i artylerii - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku inwazji na Ukrainę armia Rosji straciła ok. 31 250 żołnierzy, w tym ok. 100 w ciągu minionej doby, a także 1386 czołgów, 3,4 tys. pojazdów opancerzonych. Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy ostrzegł przed groźbą ataków rakietowych z Morza Czarnego. Dodał, że Rosja utrzymuje pięć okrętów zdolnych do oddania salwy z 34 pocisków manewrujących Kalibr.

22:17 Rząd Portugalii Antonia Costy zapowiedział, że w najbliższych miesiącach podwoi udział uprawianych w tym kraju zbóż w krajowej konsumpcji.

Planowany wzrost krajowych upraw zbóż jest efektem wojny na Ukrainie i trudności w pozyskiwaniu tego surowca wskutek rosyjskiej inwazji.

21:14 "Ukraińskie kobiety i dzieci są nie tylko celami rosyjskich bomb, ale też grup handlarzy ludźmi" - oświadczył ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat przypadków przemocy seksualnej i handlu ludźmi.

20:19 Prowizoryczne pochówki są nadal na prawie każdym podwórzu okupowanego przez Rosjan Mariupola. Pod gruzami setek bloków gniją zwłoki - pisze w poniedziałek mariupolska rada miejska.

20:11 Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska poinformował, że utworzono obóz dla rosyjskich jeńców wojennych, którzy w najbliższym czasie nie będą podlegać wymianie - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.

19:33 Wojska rosyjskie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim. Walki toczą się we wschodniej części miasta; Rosjanie chcą też zablokować siły ukraińskie w Lisiczańsku - podał Sztab Generalny armii Ukrainy.

19:02 "W wojnie z Rosją uczestniczy 700 tys. ukraińskich wojskowych" - poinformowała Kateryna Pawliczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

18:30 Mieszkańcy Moskwy otrzymują w ostatnim czasie ulotki miejskiej firmy pogrzebowej przypominające, że wojskowi mogą skorzystać z ulgowych stawek za pochówek i pomnik - podał w poniedziałek, powołując się na mieszkańców, kanał Możem Objasnit na serwisie Telegram.

18:08 Funkcjonariusze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) pracują nad wymianą jeńców z "Azowstalu" - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

17:59 Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley w wywiadzie dla Associated Press oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy będą nadal udzielać "znaczącego wsparcia" Ukrainie.

17:40 Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Obecnie trwa identyfikacja ich szczątków w Kijowie - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP.

17:24 Rosyjski dziennikarz śledczy Andriej Sołdatow poinformował w poniedziałek, że MSW Rosji wysłało za nim list gończy. Jego rachunki bankowe w Rosji zostały zablokowane. Wobec dziennikarza, który mieszka od kilku lat poza Rosją, wszczęto sprawę karną.

17:12 "Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, atakując z moździerzy i drona; są też jednak dobre wieści, ponieważ wrogowie uderzyli we własne terytorium i zniszczyli kilka obiektów w miejscowości Tiotkino" - poinformował szef regionalnych władz Dmytro Żywycki.

16:43 Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.

16:33 Rosja ma na Morzu Czarnym pięć okrętów z 34 pociskami manewrującymi

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym pięć okrętów zdolnych do oddania salwy z 34 pocisków manewrujących Kalibr - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

15:42 Rolnicy z obwodu odeskiego pracują na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem  rakiety.

15:10 "Ukraina posiada wystarczające siły, by odeprzeć rosyjskie ataki na Siewierodonieck" - zapewnił, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera, mer miasta Ołeksandr Striuk. 

Dodał, że żadna ze stron nie ustępuje, a w mieście toczą się walki uliczne.

14:58 W Rosji powstają "centra logistyczne" zajmujące się dystrybucją dóbr zrabowanych na wojnie na Ukrainie; biznes idzie jednak średnio, ponieważ rodziny żołnierzy rozkradają sobie wzajemnie te przedmioty - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę wroga.

14:52 Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w poniedziałek, że w wyniku jej działań grupa okrętów Rosji na Morzu Czarnym została odsunięta na ponad 100 km od wybrzeża. Nadal jednak siły morskie Ukrainy działają w warunkach przewagi wroga - głosi komunikat.

14:25 Łotewski państwowy regulator rynku medialnego NEPLP zabronił w poniedziałek transmisji 80 zarejestrowanych w Rosji kanałów, czyli wszystkich rosyjskich stacji dostępnych dotąd na Łotwie - informuje portal nadawcy publicznego LSM.lv.

14:17 W rosyjskich regionach, zwłaszcza na dalekiej prowincji, znacząco wzrosło zapotrzebowanie na pochówki komunalne, opłacane przez władze obwodów i mniejszych jednostek administracyjnych; ma to związek z dużymi stratami wojsk agresora na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN za niezależnymi rosyjskimi mediami.

14:08 Co najmniej jedna osoba zginęła, a inne są ranne w wyniku poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych Mikołajowa na południu Ukrainy – informuje agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.

„Wstępnie wiadomo o rannych cywilach i jednej ofierze śmiertelnej” – powiadomiła przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego Hanna Zamaziejewa.

„Rosjanie od rana chaotycznie ostrzeliwali miasto, trafiając w budynki mieszkalne w różnych częściach miasta, gdzie nie ma obiektów wojskowych” – zaznaczyła urzędniczka.

O wybuchach w Mikołajowie lokalne media i władze poinformowały w poniedziałek rano.

Według Zamaziejewej w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów rany odniosło 29 osób.

Z kolei policja powiadomiła, że w czasie weekendu Rosjanie zniszczyli 32 obiekty infrastruktury, w tym 30 budynków mieszkalnych.

13:35 Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w poniedziałek w rosyjskim ostrzale miejscowości Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – powiadomili ratownicy. Władze obwodowe poinformowały wcześniej o trzech zabitych i dziesięciu rannych w ciągu minionej doby.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych (DSNS) powiadomiła, że celem ataku w Dergaczach był „obiekt infrastruktury krytycznej” - podała agencja Interfax-Ukraina.

„Budynek został zburzony. Wiadomo o jednej osobie zabitej i jednej rannej. Na miejscu pracują ratownicy” – poinformowały służby prasowe DSNS obwodu charkowskiego.

Wcześniej w poniedziałek rada miejska poinformowała, że w wyniku ostrzału poważnie uszkodzony został gazociąg, w związku z czym w części miasta nie ma gazu.

Szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow relacjonował natomiast, że w ciągu doby pod ostrzałem rosyjskim znalazło się kilka miejscowości, w tym sam Charków, Bałaklija, Czuhujew, Słobożanske. W sumie zginęło trzech cywilów, a dziesięciu zostało rannych.

13:24 W poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbędzie się posiedzenie dotyczące przypadków przemocy seksualnej i handlu ludźmi w związku z wojną na Ukrainie - poinformował stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Dodał, że w imieniu Polski będzie mówił o pomocy dla ofiar tych przestępstw.

13:20 Władimir Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę, ale to ten sam Putin, który powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że nie najedzie Ukrainy; nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Deklaracje prezydenta Rosji o tym, że nie zaatakuje sąsiedniego kraju, padły "na kilka dni przed rozpoczęciem inwazji (24 lutego - PAP)" - podkreślił minister spraw zagranicznych na Twitterze.

12:47 Bijemy się dosłownie o każdy dom i każdą ulicę, walki są straszne i toczą się z wielką intensywnością; wygląda to dosłownie jak gra komputerowa "Counter-Strike" - ocenił w poniedziałek dowódca batalionu Gwardii Narodowej Ukrainy kapitan Petro Kuzyk w rozmowie z Radiem Swoboda.

12:41 Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

„Przeprowadziłem rozmowę z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie” – powiadomił Zełenski w poniedziałek na Twitterze.

12:38 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) planuje powołanie międzynarodowej misji ekspertów, którą zamierza wysłać do kontrolowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef MAEA Rafael Grossi.

12:16 Od ponad 100 dni Ukraina jest w stanie wojny, jednak minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie spotkała się dotąd w cztery oczy z ambasadorem Ukrainy w RFN Andrijem Melnykiem - pisze gazeta "Bild am Sonntag". Dyplomata powiedział, że zależy mu na takim spotkaniu.

11:53 Ambasador Ukrainy w Bułgarii Witalij Moskałenko wysłał do bułgarskiego MSZ oficjalną notę, w której prosi o przekazanie swojemu krajowi bułgarskiej broni zaprojektowanej w czasach sowieckich, takiej jak haubice i systemy rakietowe, mającej posłużyć do walki z rosyjskim agresorem. Moskałenko poinformował o tym w poniedziałek w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji bTV.

"Potrzebne nam jest uzbrojenie, mówimy tu o haubicach i systemach rakietowych. To stare sowieckie uzbrojenie, przy pomocy którego możemy walczyć" - powiedział Moskałenko.

11:13 Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przegrupowują się na Morzu Czarnym; stale utrzymuje się zagrożenie desantem na Odessę - poinformował w poniedziałek rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

Bratczuk podał, że Rosjanie dysponują obecnie na Morzu Czarnym kilkoma pociskami manewrującymi i chociaż zagrożenie desantem na Odessę pozostaje realne, "okupanci nie podjęli dotąd przygotowań do jego aktywnej fazy"

10:32 32 dziennikarzy zginęło od początku pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą – powiedział w poniedziałek ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko. 6 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Dziennikarza.

„W tym roku Dzień Dziennikarza ma gorzki smak. Trwa czwarty miesiąc wojny na pełną skalę i straciliśmy 32 dziennikarzy. W ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcej” – powiedział Tkaczenko.

09:33 Walki w Siewierodoniecku są dynamiczne, po częściowym odbiciu miasta przez siły ukraińskie ich sytuacja ponownie się pogorszyła – powiadomił w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

„Po udanym kontruderzeniu siłom ukraińskim udało się odbić prawie pół miasta, ale teraz sytuacja znowu się trochę dla nas pogorszyła” – powiedział Hajdaj w ukraińskiej telewizji, zaznaczając, że wojska ukraińskie utrzymują pozycje w przemysłowej części miasta.

09:28 Mieszkańcy Mariupola na południu Ukrainy mdleją w kilkugodzinnych kolejkach po niewielkie ilości dostarczanej przez okupantów żywności - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko, cytowany w poniedziałek przez agencję UNIAN.

"Codziennie w kolejce ustawia się 1,5-2 tys. osób, stoją w upale po sześć godzin, czekając na około 400 wydawanych zestawów; jedzenia nie wystarcza dla każdego" - podał Andriuszczenko.

"Co godzinę do szpitala z powodu omdlenia trafia do 10 osób" - dodał.

08:44 Rosyjskie pociski manewrujące uderzyły w infrastrukturę kolejową w Kijowie, tymczasem na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki w Siewierodoniecku - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:40 Od początku inwazji na Ukrainę armia Rosji straciła ok. 31 250 żołnierzy, w tym ok. 100 w ciągu minionej doby, a także 1386 czołgów, 3,4 tys. pojazdów opancerzonych i inny sprzęt – powiadomił w poniedziałek na Facebooku sztab generalny armii ukraińskiej.

Bilans z ostatniej doby to według danych ukraińskiego sztabu pięć rosyjskich czołgów i osiem wozów opancerzonych, a także cztery zestawy artyleryjskie, samolot bojowy i śmigłowiec Ka-52.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 06.06 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, June 5, 2022

08:00 Wojska ukraińskie odbiły duże obszary Siewierodoniecka i wypchnęły Rosjan z południowych przedmieść; udany kontratak na odcinku priorytetowym dla Kremla wskazuje, że rosyjskie wojska na Ukrainie tracą siłę bojową – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

W niedzielę wojska ukraińskie kontynuowały skuteczne kontrataki w skali lokalnej w różnych częściach kraju i odzyskały kontrolę nad dużymi obszarami Siewierodoniecka, miasta w obwodzie ługańskim, na zdobyciu którego Rosja skupiła w ostatnich dniach większość swoich sił – podkreślił ISW w dobowym sprawozdaniu.

07:49 Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i ofensywę w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – informuje w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na Białorusi wciąż znajdują się rosyjskie wyrzutnie rakietowe i samoloty bojowe.

Na północy obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, siły rosyjskie kontynuują ofensywę w kierunku Słowiańska i ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w szeregu miejscowości.

06:50 Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Arestowycz stał się „głosem wojny” – oceniło rosyjskie Radio Swaboda, a jeden z komentatorów nazwał go „Kaszpirowskim naszych czasów”. Media mówią o „fenomenie Arestowycza” i opisują, że codziennie hipnotyzującym głosem prowadzi on "zbiorową terapię" dla swoich rodaków.

„Arestowycz to bez wątpienia fenomen. On tak przekazuje raporty ministerstwa obrony, że tych raportów już nikt szczególnie nie słucha. Wszyscy słuchają uwodzącego głosu Arestowycza” – skomentował w rozmowie z Radiem Swoboda ukraiński dziennikarz Łeonid Szwec.

Przy czym, choć jego analizy często są błyskotliwe i bardzo trafne, to nie raz i nie dwa mówił rzeczy, które były wzajemnie sprzeczne, albo dzielił się prognozami, które okazywały się niecelne.

04:40 Doradca mera Mariupola na Ukrainie Piotr Andriuszczenko poinformował w niedzielę wieczorem, że w Doniecku i okupowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego przestała nadawać rosyjska telewizja naziemna.

Andriuszczenko podkreślił, że telewizja zniknęła z powodu zniszczeń spowodowanych ostrzałem, który sami Rosjanie przeprowadzili, by oskarżyć Ukraińców o ostrzał "cywilów".

03:04 Rosjanie zabili w niedzielę w obwodzie donieckim kolejnych trzech cywilów - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! 5 czerwca Rosjanie zabili jeszcze trzech cywilów w obwodzie donieckim: dwóch w Awdijewce i jednego w Drużkówce. Jeszcze dwie osoby zostały ranne" – napisał Kyryłenko.

01:03 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w nagraniu wideo w nocy z niedzieli na poniedziałek, że odwiedził Zaporoże oraz dwa miasta w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, gdzie spotkał się m.in. z ukraińskimi żołnierzami.

"Byłem w Zaporożu, gdzie spotkałem się z żołnierzami i nagrodziłem najlepszych. Spotkałem się z szefem obwodowej administracji państwowej, kierownictwem miejscowej policji, Służbą Bezpieczeństwa i niektórymi burmistrzami tymczasowo okupowanych miast" - powiedział Zełenski.

Wcześniej w niedzielę o wizycie Zełenskiego w Zaporożu informowała jego kanncelaria. Ukraiński prezydent potwierdził, że spotkał się tam z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola.

00:40 Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.

"Ekskluzywne. Generał major Roman Kutuzow został oficjalnie zdenazyfikowany i zdemilitaryzowany" – napisano w komunikacie.

Kutuzow był dowódcą 5. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Rosji.

Czytaj więcej: W walkach w Donbasie zginął rosyjski generał Roman Kutuzow

23:46 1500 mężczyzn wchodzi w skład batalionu ochotników z Białorusi, którzy przyłączyli się do ukraińskiego wojska - poinformowała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jej zdaniem liczba ta wzrośnie, bo następni się szkolą.

Cichanouska zapytana przez gazetę, czy istnieje batalion ochotników z Białorusi w wojsku ukraińskim, odparła: "Kiedy rozpoczęła się wojna, wielu na Białorusi pomyślało, że należy pomóc Ukraińcom i zorganizowali się w bataliony".

"Obecnie jest w nich około 1500 mężczyzn. Są w różnych miastach, pod nadzorem wojska ukraińskiego" - dodała.

23:05 Prawie 60 proc. terytorium obwodu zaporoskiego jest zajęte przez wojska rosyjskie - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Ołeksandr Staruch poinformował prezydenta, że prawie 60 proc. terytorium obwody zostało tymczasowo zajęte przez wojska rosyjskie, ale nasi żołnierze nadal walczą" - podano w komunikacie prezydenckim w niedzielę wieczorem.

22:43 "W zajętej przez rosyjskie wojska części Siewierodoniecka, stanowiącej około połowy miasta, najeźdźcy wypędzają mieszkańców z ich domów i wywożą ich do Ługańska. Następnie te lokale są plądrowane" - poinformował szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko.

22:17 Prawie 60 proc. obwodu zaporoskiego, regionu na południu Ukrainy, jest pod okupacją rosyjską. Szef obwodu Ołeksandr Staruch poinformował o tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w regionie - podało w niedzielę wieczorem biuro szefa państwa.

21:27 Siedem osób zginęło w obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował w niedzielę wieczorem sztab Operacji Sił Połączonych, czyli sił ukraińskich w Donbasie. Wojska rosyjskie ostrzelały ponad 20 miejscowości.

21:11 "W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odnotowano zniszczenia w dzielnicy mieszkalnej. Niestety jedna osoba zginęła, a jedna została ranna" - poinformowała mer Czuhujewa Hałyna Minajewa.

20:36 "Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Zaporoże i spotkał się z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola" - poinformował w niedzielę na Instagramie wiceszef biura (kancelarii) Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Nie podał, kiedy odbyła się wizyta.

Kancelaria prezydenta przekazała także w niedzielę wieczorem, że ukraiński prezydent odwiedził żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim. Zełenski podziękował żołnierzom za obronę kraju.

20:15 W obwodzie donieckim ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 Aligator – informują ukraińskie media, powołując się na 25. Samodzielną Brygadę Powietrznodesantową.

 

Закінчуємо вихідні гарними новинами! На Донеччині Січеславські десантники пострілом з ПЗРК "Ігла" в черговий раз успішно...

Posted by 25 окрема повітрянодесантна Січеславська бригада on Sunday, June 5, 2022

20:02 Wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na kontynuowaniu ofensywy w kierunku Słowiańska - ocenia sztab generalny armii Ukrainy w komunikacie w niedzielę wieczorem. Słowiańsk, miasto w obwodzie donieckim, uważany jest za jeden z głównych celów Rosji w Donbasie.

19:47 "Rosyjskie okupacyjne władze Mariupola twierdzą, że okoliczne plaże zostały rozminowane, i zachęcają mieszkańców, by tam przychodzili, tymczasem w piątek dwie osoby, w tym ośmioletni chłopczyk, zginęły na plaży w wybuchu miny" - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

19:34 Brytyjski wywiad pokazał nową mapę działań wojennych na Ukrainie - podał portal Nexta.

19:05 Zakopane w lesie ciało zabitego przez Rosjan cywila znaleziono w ostatnich dniach w pobliżu wsi Wyszehrad w rejonie buczańskim pod Kijowem – poinformowała w niedzielę policja obwodu kijowskiego. Mężczyzna został zabity strzałem w potylicę.

18:14 Ukraińscy wojskowi opublikowali nagranie pokazujące zniszczenie rosyjskiego sprzętu w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim. Zacięte walki o kontrolę nad tym miastem trwają od ubiegłego tygodnia.