Ambasador USA: mamy wyjątkowe możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa

2022-06-07 13:33 aktualizacja: 2022-06-08, 11:59
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas konferencji prasowej w porcie w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas konferencji prasowej w porcie w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Jak nigdy do tej pory mamy wyjątkowe możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa - mówił ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński we wtorek w Gdyni przed cumującym w porcie od niedzieli niszczycielem rakietowym USS Gravely.

Brzeziński podczas konferencji prasowej, która odbyła się w gdyńskim porcie, zwracał uwagę, że USS Gravely to trzeci amerykański niszczyciel, który zadokował w Polsce w ciągu trzech miesięcy. "Jest to rzecz bardzo istotna, ponieważ nie mieliśmy takiego rodzaju obecności morskiej w tym regionie od jakiegoś czasu" - zaznaczył.

Dodał, że okręt ten, tak jak wszystkie amerykańskie okręty "zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach". "Przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom" - podkreślił.

Brzeziński: Polska jest przedmurzem NATO

Brzezinski stwierdził, że Polska jest w tej chwili przedmurzem NATO w trakcie kryzysu związanego z rosyjską agresją na Ukrainę. Ambasador mówił, że podczas dotychczasowych rozmów słyszał, że obecność żołnierzy, sprzętu czy marynarki USA powoduje, iż ludzie czuję się bardziej bezpieczni.

"Pokazuje to Polakom, że jesteśmy tu na miejscu, że USA was wspierają" - podkreślił Brzezinski dodając, że obecnie w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy.

"Ta jedność celu sprawia, że jesteśmy silniejsi"

Ambasador zaznaczył, że marynarze z USS Gravely będą mieli możliwość kontaktu z mieszkańcami Gdyni. "Takie interakcje wzmacniają nasze więzi. Pozwalają nam zjednoczyć nasze dwa narody, co daje jedność w czasach, gdy współpraca z Polską, z naszymi sojusznikami, partnerami, stałą się naszą największą siłą w obliczu rosyjskiej agresji" - powiedział Brzeziński. "Ta jedność celu i ta wspólna definicja zagrożenia jest tym, co sprawia, że jesteśmy silniejsi" - dodał.

"Będziemy pracować na rzecz zachowania bezpieczeństwa i stabilizacji w całym regionie. Jesteśmy zjednoczeni, stoimy razem na ziemi i na morzu" - zapewnił.

Po konferencji przed niszczycielem USS Gravely Brzeziński wizytował w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym przeładunek amerykańskiego sprzętu wojskowego, który jest transportowany do Stanów Zjednoczonych w celach konserwacyjnych. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes BCT Gdynia Wojciech Szymulewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz przedstawiciele amerykańskiego i polskiego wojska.

To nie pierwsza wizyta amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Gravely w Gdyni. Okręt cumował przy Nabrzeżu Francuskim w 2019 r. i w maju 2022 r. Rzeczniczka prasowa 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego kmdr ppor. Anna Sech poinformowała w niedzielę, że okręt wszedł do portu w Gdyni w celu uzupełnienia zapasów. Zaznaczyła, że wizyta jest kurtuazyjna, ale jest też demonstracją siły sojuszu. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Krzysztof Wójcik

mj/mmi/