O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niemcy. Inflacja osiąga najwyższy poziom od prawie 50 lat

Silny wzrost cen energii i żywności spowodował, że inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od prawie 50 lat. W maju ceny konsumpcyjne były o 7,9 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku - wynika z obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego.

Oznacza to, że stopa inflacji w największej gospodarce Europy już trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej granicy siedmiu procent. Od kwietnia do maja 2022 r. ceny wzrosły o 0,9 proc. Statystycy z Wiesbaden potwierdzili we wtorek swoje wstępne dane z końca maja.

W zjednoczonych Niemczech nigdy nie było inflacji na takim poziomie. W dawnej RFN, aby znaleźć podobnie wysokie wartości, trzeba cofnąć się do kryzysu naftowego z lat 70, do zimy z 1973 na 1974 - zauważa we wtorek portal dziennika "Welt".

Główną przyczyną wysokiej inflacji jest wzrost cen energii. "Ale obserwujemy też wzrost cen wielu innych towarów, zwłaszcza żywności" - stwierdził szef Federalnego Urzędu Statystycznego Georg Thiel.

"Wojna na Ukrainie i sankcje Zachodu wobec Rosji powodują wzrost cen energii, surowców i żywności. To z kolei obciąża przedsiębiorstwa i konsumentów oraz spowalnia gospodarkę" - pisze "Welt". (PAP)

an/

Zobacz także

  • Portfel z pieniędzmi Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Portfel z pieniędzmi Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Inflacja bazowa w listopadzie. NBP podał dane

  • Kosz z zakupami - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Adam Kumorowicz
    Kosz z zakupami - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Adam Kumorowicz

    Inflacja w listopadzie. GUS podał dane

  • Adam Glapiński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Adam Glapiński. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Glapiński: prognozy wskazują, że inflacja w najbliższych latach będzie w celu NBP

  • Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc.

Serwisy ogólnodostępne PAP