Rząd przyjął ustawę, która gwarantuje ceny węgla

2022-06-14 15:07 aktualizacja: 2022-06-15, 09:39
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł, czyli tyle ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. (...) Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok" - powiedziała Moskwa.

Minister dodała, że jest to poziom cenowy z krajowego wydobycia m.in. w sklepie PGG.

Rząd przyjął założenia budżetowe na 2023 rok

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która również wzięła udział w konferencji poinformowała, że rząd przyjął założenia do ustawy budżetowej na 2023 r. 

„Rząd prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, także ekonomicznego. Chcemy chronić polskie rodziny przed zagrożeniami geopolitycznymi z zewnątrz, związanymi z wojną za granicą, a przede wszystkim przed inflacją” – dodała Rzeczkowska.

Przypomniała, że polska gospodarka bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem związanym z pandemią, utrzymał się wzrost gospodarczy. Zwróciła uwagę na wysoki wzrost gospodarczy, który wyniósł 8,5 proc. w I kwartale br.

„Wybuch wojny zmienił perspektywy gospodarki i musimy się liczyć ze spowolnieniem gospodarczym, ale nadal będziemy notować wzrost gospodarczy. Udało się nam utrzymać niskie bezrobocie, na poziomie 5,1 proc. i takiego bezrobocia na poziomie 5,1 proc. spodziewamy się także w przyszłym roku” - dodała Rzeczkowska.

Minister Finansów powiedziała także, że w założeniach znalazły się propozycje wzrostu płac w sferze budżetowej. „Nasza propozycja wzrostu płac w sferze budżetowej w przyszłym roku to 7,8 proc.” – powiedziała i dodała, że ta propozycja zostanie przekazana Radzie Dialogu Społecznego.

Inflacja w przyszłym roku ma wynieść 9,1 procent 

Ponadto rząd prognozuje w założeniach budżetowych, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym 3,2 proc. Natomiast inflacja w 2023 r. sięgnie 9,1 proc., a za rok wyniesie 7,8 proc. Wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej - zastrzeżono.

Zgodnie z założeniami rząd spodziewa się też wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 10,2 proc. w 2022 r. i o 9,6 proc. w 2023 r. (PAP)

Autorzy: Łukasz Pawłowski, Marek Siudaj

mmi/