IKEA sprzedaje swoje fabryki w Rosji

2022-06-15 16:41 aktualizacja: 2022-06-15, 16:41
Import i eksport produktów IKEA jest wstrzymany w Rosji i na Białorus. Fot. PAP/EPA
Import i eksport produktów IKEA jest wstrzymany w Rosji i na Białorus. Fot. PAP/EPA
Szwedzki producent mebli IKEA zamierza sprzedać swoje fabryki, zamknąć biura i zredukować liczbę zatrudnionego personelu w Rosji, ponieważ nie widzi możliwości wznowienia sprzedaży w kraju w najbliższej przyszłości - poinformowano w środę w oświadczeniu Ingka Group, do której należą wszystkie sklepy IKEA w kraju.

"Niestety, sytuacja się nie polepszyła, a wyniszczająca wojna trwa dalej. Biznesy i sieci dostaw na całym świecie zostały silnie dotknięte i nie przewidujemy, aby było możliwe wznowienie działalności w najbliższym czasie" - przekazano.

Ingka Group, jeden z największych właścicieli centrów handlowych na świecie, pozostawia otwarte w Rosji 14 swoich sklepów działających pod marką MEGA.

IKEA czasowo zamknęła swoje sklepy w Rosji

W marcu IKEA czasowo zamknęła swoje sklepy w Rosji, ale dalej wypłaca pensje pracownikom i będzie to robić do końca sierpnia.

"Import i eksport produktów IKEA jest wstrzymany w Rosji i na Białorusi" - poinformowała IKEA.

Szwedzki dystrybutor mebli jest jednym z ponad tysiąca zachodnich przedsiębiorstw, które ograniczyły swoją działalność w Rosji od początku wojny. Niektóre firmy zostały sprzedane lokalnym nabywcom, tak jak McDonald's Corp, którego restauracje zostały ponownie otwarte w niedzielę, zyskując nowych właścicieli i wizerunek.

Na początku marca IKEA ogłosiła, że tymczasowo zamknie sklepy w Rosji i na Białorusi, wskazując na poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw i pogorszenie warunków handlowych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. (PAP)

gn/