Komentarze po decyzji KE. "Liczymy, że kraje członkowskie szybko zatwierdzą formalny status kandydata Ukrainy do UE"

2022-06-17 12:55 aktualizacja: 2022-06-17, 21:07
Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Rafał Guz
Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Rafał Guz
Liczymy, że kraje członkowskie możliwie szybko zatwierdzą formalny status kandydata Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller. W piątek pozytywną opinię w tej sprawie wydała Komisja Europejska.

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Do informacji w rozmowie z PAP odniósł się rzecznik rządu. "Wyrażamy zadowolenie z tego, że Komisja Europejska wystawiła pozytywną rekomendację" - powiedział.

"Liczymy na to, że kraje Unii Europejskiej zatwierdzą formalny status kandydata Ukrainy do Unii Europejskiej i że stanie się to możliwie szybko" - podkreślił rzecznik rządu.

"Wiemy, że w ostatnim czasie pojawiały się czasami krytyczne głosy, co do nadania tego statusu, ale liczymy, że ostateczne deklaracje krajów członkowskich będą pozytywne" - dodał Müller.

Ponadto Komisja Europejska zarekomendowała w piątek przyznanie Mołdawii statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Von der Leyen przyznała jednocześnie, że Gruzja zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

KPRP o opinii KE: to wyraźny sygnał dla Rosji, że Ukraina i Mołdawia są częścią wspólnoty europejskiej

Pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. kandydatur Ukrainy i Mołdawii do UE to wyraźny sygnał dla Rosji, że Europa traktuje te kraje jako część swojej wspólnoty - komentowali w piątek ministrowie z Kancelarii Prezydenta. Ich zdaniem należy nadać Ukrainie status kandydata jak najszybciej.

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. KE oceniła też, że na europejską perspektywę zasługuje również Gruzja, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.

O decyzję tę PAP zapytała prezydenckich ministrów. "Prezydent ocenia to pozytywnie. Jest to wyraźny sygnał dla Rosji, że kraje te Europa traktuje jako część swojej wspólnoty kulturowej, gospodarczej, ale również politycznej" - mówił szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Jego zdaniem decyzja KE to dobry znak. "Zwłaszcza jeśli chodzi o Ukrainę, która teraz broni się przed rosyjską inwazją. Jest to bardzo istotne wsparcie dla tej obrony, a także dla przyszłej odbudowy tego kraju po zniszczeniach wojennych"- mówił. Zaznaczył przy tym, że ważne jest wdrożenie szybkiej ścieżki członkostwa zwłaszcza dla Ukrainy.

Do decyzji KE odniósł się też szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jego zdaniem jest to sukces. "Zwłaszcza prezydentów państw Europy Środkowej, którzy podczas wszystkich wizyt podkreślają, że jest to historyczna szansa. Prezydent Duda wielokrotnie o tym rozmawiał z (szefową KE) Ursulą von der Leyen, mówiąc, że jest to wymóg historii i zwykłego moralnego podejścia do Ukrainy. Ukraińcy walczą o to, żeby być Europejczykami i należy ich w tej walce wspierać" - mówił.

Wyraził nadzieje, że inne państwa europejskie zrozumieją te opinię jako znak, że już na najbliższej Radzie Europejskiej należy Ukrainie nadać status kandydata. "A Ukraina powinna się zobowiązać do tego, żeby podążać ścieżką europejską" - dodał Kumoch.

Minister finansów: to bardzo dobra wiadomość 

Zatwierdzenie polskiego KPO, to bardzo dobra wiadomość - powiedziała w piątek dziennikarzom w Luksemburgu minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że środki popłyną do Polski wtedy, gdy zostanie złożony pierwszy wiosek o płatności, co planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

„Rada przyjęła dzisiaj decyzję wykonawczą, zatwierdzającą polski Krajowy Plan Odbudowy. Jest to bardzo dobra wiadomość. Przedstawiłam główne założenia Krajowego Planu Odbudowy. Przedstawiliśmy te najważniejsze elementy, których wdrożenie zapewni wzmocnienie polskiej gospodarki, konkurencyjności, miejsc pracy” – poinformowała.

Dodała, że główne elementy planu, to transformacja klimatyczna, energetyczna i cyfrowa. Wskazała, że te elementy KPO zostały dobrze przyjęte przez inne państwa członkowskie.

Zauważyła, że pieniądze do Polski popłyną, gdy zostanie złożony pierwszy wniosek o płatności, w drugiej połowie tego roku.

Przekazała, że rozmowy ministrów dotyczyły też „globalnego minimalnego podatku CIT”.

„Nie udało się przyjąć ostatecznie tej dyrektywy, natomiast Polska od początku podkreśla, że dla nas bardzo ważne jest opodatkowanie (…) globalnych gigantów cyfrowych. Nasze cele zostały dzisiaj osiągnięte. Udało się w dyrektywie uzyskać zapisy, które w sposób adekwatny, wiarygodny pozwolą doprowadzić ostatecznie do wdrożenia obu filarów, czyli opodatkowania firm globalnym podatkiem minimalnym i również cyfrowych gigantów podatkiem cyfrowym” – powiedziała.

Autorzy: Mateusz Mikowski, Grzegorz Bruszewski

gn/