"Ten krok przybliży nasze zwycięstwo". Prezydent Ukrainy o opinii KE

2022-06-17 13:21 aktualizacja: 2022-06-18, 07:32
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. Hennadii Minchenko  	PAP/UKRINFORM
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. Hennadii Minchenko PAP/UKRINFORM
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w piątek zadowolenie z pozytywnej opinii Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Ten pierwszy krok z pewnością przybliży nasze zwycięstwo – napisał na Twitterze.

Rekomendacja KE to „pierwszy krok na drodze do członkostwa w UE, który z pewnością przybliża nasze zwycięstwo” – ocenił Zełenski, dziękując przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i wszystkim innym członkom Komisji za „historyczną decyzję”.

„Oczekuję pozytywnego wyniku od EUCO (Rady Europejskiej) w przyszłym tygodniu” – dodał prezydent Ukrainy.

Rada Europejska decyduje ostatecznie o nadaniu statusu państwa kandydującego do UE.

Zełenski: jesteśmy o krok od początku pełnej integracji z UE

Ukraina jest o krok od pełnej integracji z Unią Europejską - oznajmił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Poinformował też o uwolnieniu z niewoli ukraińskiej wolontariuszki uprowadzonej w marcu w Mariupolu.

Zełenski ocenił, że Ukraina jest o "krok od początku pełnej integracji z UE". Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE nazwał "historycznym osiągnięciem wszystkich, pracujących dla państwa". 

Prezydent poinformował też na opublikowanym wieczorem nagraniu, że z niewoli udało się uwolnić ukraińską medyczkę, wolontariuszkę Julię Pajewską "Tajrę". Kobieta jest już w domu - dodał. "Tajra" trafiła do rosyjskiej niewoli w połowie marca w Mariupolu.

Zapewnił, że Ukraina będzie prowadzić działania, by uwolnić wszystkich więzionych.

Przypomniał, że w piątek ukraiński rząd wprowadził obowiązek wizowy dla rosyjskich obywateli od 1 lipca. "Rosja sama zrobiła wszystko, żeby zniszczyć wszelkie związki z Ukrainą. A my robimy wszystko, by jak najsilniejsze były nasze związki z Europą" - podkreślił prezydent Zełenski. 

 

Do pozytywnej decyzji KE odniósł się na Twitterze także szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Jak poinformował, po wydaniu pozytywnej rekomendacji Komisja Europejska przekazuje krajowi plan działań, które trzeba wykonać, by rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji.

„Nasze zadanie to zrobić wszystko maksymalnie szybko. Pracujemy” – zaznaczył Jermak.

W odrębnym poście na Telegramie Jermak opublikował listę kroków, które powinna zrealizować Ukraina. To szereg zmian i reform, dotyczących m.in. sądownictwa, walki z korupcją, struktur ochrony porządku, dostosowania ustawy o mediach czy ustawy o mniejszościach narodowych. Powinna również zacząć działać uchwalona już ustawa „antyoligarchiczna”.

Prezydent Sandu: rekomendacja Komisji Europejskiej to silny sygnał wsparcia dla Mołdawii

"Rekomendacja Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej to silny sygnał wsparcia dla Mołdawii i jej obywateli" - napisała na Twitterze prezydent Mołdawii Maia Sandu

"Zobowiązujemy się do ciężkiej pracy i liczymy na wsparcie Komisji Europejskiej" - przekazała mołdawska prezydent. Dodała, że decyzja KE została wydana przy założeniu, że Mołdawia podejmie dodatkowe wysiłki, by przyspieszyć już rozpoczęte reformy.

Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do UE. W przypadku Gruzji szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że zasługuje ona na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.

Rekomendacja to będzie podstawą do dyskusji na przyszłotygodniowym szczycie UE (23-24 czerwca). Ostateczną decyzję o przyznaniu państwu statusu kandydata do UE muszą jednomyślnie podjąć przywódcy krajów Wspólnoty.  (PAP)

mj/an