Chiński przywódca zabrał głos w sprawie "kryzysu" na Ukrainie. "Udzielił w ten sposób poparcia Rosji"

2022-06-22 18:21 aktualizacja: 2022-06-23, 08:39
Prezydent Chin Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Prezydent Chin Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Prezydent Chin Xi Jinping, który wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za kryzys na Ukrainie odpowiada "rozszerzanie sojuszy militarnych". Jak komentuje AFP, chiński przywódca udzielił w ten sposób poparcia Rosji.

Xi wystąpił podczas wideokonferencji poprzedzającej szczyt BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), który rozpocznie się w czwartek. AFP przypomina, że trzy spośród tych państw - Chiny, Indie i RPA - wstrzymały się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Chiński przywódca oznajmił, że historia wojen światowych i zimnej wojny "dowodzi, iż konfrontacja między blokami hegemonicznymi nie przynosi pokoju, lecz jedynie konflikty i wojnę".

"Kryzys na Ukrainie jest kolejnym sygnałem alarmowym dla świata: ślepa wiara w siłę, rozszerzanie sojuszy militarnych i zabieganie o własne bezpieczeństwo ze szkodą dla innych krajów nieuchronnie prowadzą do impasu w kwestii bezpieczeństwa" - powiedział Xi podczas konferencji, w której wziął też udział online prezydent Rosji Władimir Putin.

Współpraca chińsko-rosyjska

W ubiegłym tygodniu Xi wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu i ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent złożył w Chinach na początku lutego. (PAP)

gn/