Ukraińcy: nasze wojska powstrzymały natarcie wroga na południowych obrzeżach Lisiczańska [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-23 06:37 aktualizacja: 2022-06-24, 07:58
Wojna na Ukrainie. Fot. Facebook.com/GeneralStaff.ua
Wojna na Ukrainie. Fot. Facebook.com/GeneralStaff.ua
Ukraińskie wojska powstrzymały natarcie rosyjskiej armii na południowych obrzeżach Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zmuszając przeciwnika do odwrotu; najeźdźcy sięgają po rezerwy, aby wznowić szturm na tym odcinku frontu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Przekazano również informacje o skutecznym odparciu rosyjskiej ofensywy w pobliżu miejscowości Boriwske, położonej kilka kilometrów na południowy wschód od Lisiczańska. Wojska agresora atakowały także w Siewierodoniecku oraz nieopodal Syrotynego, Woronowego i Myrnej Dołyny, wykorzystując m.in. czołgi, moździerze i zestawy artyleryjskie. Głównym celem wroga na tym kierunku operacyjnym (oprócz okrążenia Lisiczańska - PAP) pozostaje przejęcie pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem - powiadomił sztab.

22:34 Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych napisał, że sankcje, choć są niewystarczające, utrudniają finansowanie wojny. Dlatego trzeba je utrzymać, a nawet zaostrzać, by neutralizować zagrożenia płynące bezpośrednio z działań Kremla.

22:14 Prezydent Andrzej Duda od dawna działał na rzecz szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Zaznaczył, że "to nie koniec drogi". "Trzeba działać w tym kierunku, żeby tę drogę akcesyjną maksymalnie skrócić i przyspieszyć" - podkreślił.

22:00 Jeśli dojdzie do okupacji Siewierodoniecka, to ludzie, którzy ukrywają się w schronach zakładów chemicznych Azot staną się zakładnikami rosyjskich najeźdźców – oświadczył w czwartek wieczorem Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

21:35 Prezydent Zełenski: przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE; to historyczny moment

21:30 Żadne miasto w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy nie jest bezpieczne dla mieszkańców, pozostanie tam jest "skrajnie niebezpieczne” - powiedział w czwartek w wywiadzie dla AFP szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

21:00 Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej; to historyczny moment - poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel.

20:30 Ukraińskie wojska powstrzymały natarcie rosyjskiej armii na południowych obrzeżach Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zmuszając przeciwnika do odwrotu; najeźdźcy sięgają po rezerwy, aby wznowić szturm na tym odcinku frontu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przekazano również informacje o skutecznym odparciu rosyjskiej ofensywy w pobliżu miejscowości Boriwske, położonej kilka kilometrów na południowy wschód od Lisiczańska. Wojska agresora atakowały także w Siewierodoniecku oraz nieopodal Syrotynego, Woronowego i Myrnej Dołyny, wykorzystując m.in. czołgi, moździerze i zestawy artyleryjskie. Głównym celem wroga na tym kierunku operacyjnym (oprócz okrążenia Lisiczańska - PAP) pozostaje przejęcie pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem - powiadomił sztab. 

20:00 Przyznanie statusu krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii wzmocniłoby nie tylko oba te kraje, ale także UE - powiedziała w czwartek przywódcom krajów unijnych przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

19:20 Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zaginęło na Ukrainie około 20 tys. osób; niemal połowę z nich udało się odnaleźć, los pozostałych jest nieznany - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiej policji Ołeksij Serhiejew, cytowany przez agencję Ukrinform.

"W tym samym czasie (od 24 lutego - PAP) zaginęły 533 osoby niepełnoletnie. Odnaleziono 360 z nich. Spośród dzieci, o których nie mamy informacji, 169 zaginęło w wyniku rosyjskiej agresji" - dodał Serhiejew.

13 czerwca komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko poinformował, że prowadzone są postępowania w sprawie śmierci ponad 12 tys. ukraińskich cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska, z czego 1200 ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować. Przekazał również, że ponad 30 osób zginęło w ostrzałach konwojów humanitarnych.

Według policyjnych danych, tylko w obwodzie kijowskim najeźdźcy zabili ponad 1500 cywilów. Najwięcej zbrodni popełniono w rejonie (powiecie) buczańskim, gdzie zamordowano ponad 1,1 tys. osób. 

18:50 Dwaj kolaboranci sporządzali dokumentację infrastruktury kolejowej w stolicy, inna osoba fotografowała punkty kontrolne, jeszcze inna jest podejrzana o współpracę z wojskowymi z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

15 czerwca wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin oświadczył, że od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zatrzymano i przekazano Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ponad 800 osób podejrzewanych o działalność dywersyjną i zwiadowczą na rzecz Kremla.

W ocenie Jenina większość dywersantów ma za zadanie namierzanie celów (rosyjskich ostrzałów na Ukrainie), ujawnianie pozycji ukraińskich formacji zbrojnych, a także weryfikowanie skuteczności ataków rakietowych i artyleryjskich wroga.

18:27 Rosja tworzy punkty wydawania dowodów osobistych na terytoriach okupowanych i wywiera presję na mieszkańców, by je przyjmowali – powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

17:50 Przygotowujemy projekt strategii międzyresortowej, która będzie obejmować wiele sfer życia. Tak, aby nasi goście z Ukrainy razem z nami tworzyli społeczności lokalne, wpasowali się w naszą gospodarkę. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawimy konkretną strategię - powiedziała minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

17:37 Biełsat: Proces Iryny Słaunikawej został odroczony przez homelski sąd do 6 lipca. 

17:00 Skwer Obrońców Ukrainy 2022 otwarto oficjalnie w czwartek w Poznaniu. Mieści się w sąsiedztwie mostu św. Rocha; o jego utworzeniu miejscy radni zdecydowali, ponad podziałami politycznymi, w kwietniu.

 16:30 Cena wolności jest wysoka. Jest nam bardzo ciężko, bo przewaga ogniowa jest po stronie przeciwnika. Pomimo tego wszystkiego, trzymamy się” – napisał naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.  „Jesteśmy zmuszeni do prowadzenia obrony manewrowej, zajmowania dogodniejszych rubieży i pozycji. Ale każdy metr zabranej nam ziemi jest zalany krwią okupanta” – dodał Załużny. 

          15:52 Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę.

 

15:30 Mam nadzieję, że Ukraińcy nie będą mieć w tej kwestii wielkich złudzeń - powiedział w czwartek premier Albanii Edi Rama, komentując wydanie przez  Komisję  Europejską pozytywnej opinii w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Rama dodał, że Albania od ośmiu już lat posiada status  kandydata, jednak dotąd nie rozpoczęto z państwem rozmów akcesyjnych.

15:00 Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie  wydłużany w            przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

14:30 Nagranie z Siewierodoniecka udostępnione przez siły ukraińskie:

13:59 Oświadczenia strony białoruskiej o rzekomym uproszczonym trybie przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy z obwodu rówieńskiego to prowokacja; nie prowadziliśmy w tej sprawie żadnych rozmów z Mińskiem - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

13:54 W koordynacji z innymi działaniami cybernetycznymi Rosjanie prowadzą globalne operacje wpływu, aby wesprzeć wysiłki wojenne na Ukrainie. Łączą taktyki opracowywane przez kilkadziesiąt lat przez KGB z nowymi technologiami cyfrowymi i internetowymi, aby zapewnić swym operacjom wpływu szerszy zasięg geograficzny - pisze Microsoft w komentarzu do raportu "Broniąc Ukrainy: wczesne wnioski z cyberwojny".

13:37 Ukraiński żołnierz spędził w niewoli półtora miesiąca, stracił stopy i dłonie. Odzyskał wolność dzięki wymianie jeńców - jego historię opisał w czwartek opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

13:17 Podjęliśmy decyzję o budowie 560 nowych domów i zakupie 2 tys. mieszkań dla osób, które straciły dach nad głową w wyniku agresji Rosji; 2,5 tys. rodzin wprowadzi się do nowych lokali, ale to dopiero początek naszych działań pomocowych - zadeklarował w czwartek szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

 

13:13 Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że ustalono tożsamość rosyjskiego wojskowego, który podczas okupacji w marcu obwodu czernihowskiego nękał mieszkańców, zabierał im pieniądze, bił i groził przemocą.

 

12:57 Władze wyciągają wnioski z wojny na Ukrainie, dlatego wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt – powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który zatwierdził umowę na 3500 pocisków i 600 mechanizmów startowych systemu przeciwlotniczego Piorun.

12:52 Okupacyjne rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację w zrujnowanym Mariupolu. Mężczyznom proponuje się pracę w służbach ochrony, ale bez wyjaśnienia, że chodzi o "ochronę" okopów na pierwszej linii frontu - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

 

12:34 Kraje unijne, które dotąd były sceptyczne w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii przekonały się, że Kijów jest w stanie przeprowadzić zalecone przez Brukselę reformy - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

12:29 Wielka Brytania rozszerzyła w czwartek listę towarów, które są objęte zakazem wywozu do Rosji w związku z dokonaną przez ten kraj napaścią na Ukrainę.

12:24 Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE „bezzwłocznie”.

12:15 "Diaboliczna przemoc" - tak wojnę na Ukrainie nazwał papież Franciszek. Doszło tam do powrotu "dramatu Kaina i Abla" - mówił w czwartek podczas audiencji dla przedstawicieli katolickiej instytucji Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). Apelował, by broń ustąpiła miejsca negocjacjom.

12:09 Na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zniszczono lub uszkodzono 152 obiekty kultury, spośród których 70 stanowią miejsca kultu - podało w czwartek UNESCO.

11:48 Na Ukrainie zaplanowano na czwartek wstępną rozprawę w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji – podała agencja Reutera, podkreślając, że takich spraw będą najpewniej dziesiątki.

11:16 Opinie o Rosji i jej prezydencie Władimirze Putinie pogorszyły się wśród 18 krajów świata w stopniu nienotowanym wcześniej - wynika z sondażu ośrodka Pew Research Center (PRC). W Polsce aż 97 proc. badanych ma o Rosji złe zdanie, w tym 91 proc. - bardzo złe.

11:12 Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w czwartek nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

11:00 Rosjanie witają powracających z frontu żołnierzy:

10:49 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła rozmowę telefoniczną, z której wynika, że oddziały Zachodniego Okręgu Wojskowego zostały doszczętnie rozbite przez ukraińskie wojsko; ocaleli jedynie ci, którzy odmówili udziału w ataku na Ukrainę - poinformowała agencja Unian.

10:33 Armia USA zgodziła się udostępnić jednego z dwóch swoich psów-robotów, by pomóc amerykańskiej organizacji oczyszczać terytorium Ukrainy z pozostawionych przez wojska rosyjskie min i niewybuchów – podał portal Foreign Policy, powołując się na szefa tej organizacji.

10:23 Unia Europejska dokona dziś geopolitycznego wyboru - powiedział w czwartek przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów UE zadecydują, czy przyznać Ukrainie i Mołdawii status państw kandydujących do Wspólnoty.

10:11 Jeden z dwóch Brytyjczyków skazanych na karę śmierci przez prorosyjskich separatystów z Doniecka został poinformowany, że egzekucja zostanie wykonana - przekazała stacji BBC jego rodzina.

09:59 Emerytowany generał armii niemieckiej Roland Kather jest zdania, że obecna sytuacja na Litwie jest "bardzo wybuchowa". W wywiadzie dla dziennika "Welt" wyraża nadzieję, że "nie dojdzie do konfrontacji, bo to automatycznie oznaczałoby przypadek z art. 5 NATO".

09:34 W rejonie ochtyrskim (obwód sumski) samochód z policjantami najechał na minę, jedna osoba zginęła, siedem jest rannych – poinformował szef administracji państwowej w obwodzie sumskim Dmytro Żywicki.

09:10 W Jekaterynburgu policja zatrzymała historyka Aleksieja Mosina, szefa uralskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał pod zarzutem przechowywania literatury ekstremistycznej – poinformowała w czwartek "Nowaja Gazieta Jewropa".

 

08:39 Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że trasa Lisiczańsk-Bachmut jest obecnie nieprzejezdna. Wcześniej była to "droga życia", którą ewakuowano mieszkańców i dowożono zaopatrzenie dla armii ukraińskiej.

 

08:31 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 1,5 tys. czołgów i około 34 430 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 23.06 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, June 22, 2022

08:30 Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:30 Jak wynika z projektu dokumentu końcowego szczytu unijnych przywódców, o którym PAP pisała we wtorek, Rada Europejska ma przyznać Ukrainie i Mołdawii oficjalny status państw kandydujących do Wspólnoty. W praktyce, od kandydatury do członkostwa długa droga.

07:29 Rosyjskie wojska posuwają się naprzód w kierunku Lisiczańska w Donbasie, co jest efektem niedawnego wzmocnienia jednostek i wzmożenia ostrzału, ale działania w celu zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego utknęły - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:13 Siły ukraińskie zaatakowały minionej doby przy użyciu drona rafinerię w obwodzie rostowskim w Rosji. Wojska rosyjskie wzmocniły tymczasem obronę przeciwlotniczą na wschodzie Ukrainy, ograniczając możliwości użycia dronów przez ukraińskich obrońców – podał w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:03 Wojska rosyjskie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad trasą Bachmut-Lisiczańsk, przerzuciły w tym celu dodatkową batalionową grupę taktyczną w rejon miejscowości Nowotoszkiwske – powiadomił w czwartek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:50 Zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku powstały w czasie zimnej wojny i – podobnie jak Azowstal w Mariupolu - były budowane tak, żeby w przypadku wojny przekształcić je w umocnione pozycje. To kolejny obiekt przemysłowy, który stał się przyczółkiem ukraińskiej obrony. Ludzie ukrywają się tam w schronach zbudowanych dla ochrony przed wyciekiem chemikaliów.

02:09 Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydent Mołdawii Maią Sandu, poinformowała w czwartek Ukraińska Prawda cytując wpis prezydenta na Twitterze.

01:30 Dokonując inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego Rosja zrobiła to samo, co naziści zrobili 22 czerwca 1941 r. , powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w środę pod koniec 119 dnia wojny, informuje Ukrinform.

 

From the very morning I continued the telephone marathon for a positive decision on the candidacy for Ukraine. Today I talked to the leaders of 11 countries: Bulgaria, Latvia, Greece, Sweden, Estonia, the Czech Republic, Belgium, Austria, Slovenia, Moldova, and spoke again with President of Lithuania Nausėda. I expressed full support to him over the situation around the Kaliningrad region of Russia. I will continue this marathon – we must provide maximum support to our state. We expect a key European decision in the evening.

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, June 22, 2022

 

00:01 Działania rosyjskich agentów wpływu skoncentrowane są na podważaniu społecznego poparcia dla pomocy Ukrainie - pisze w środę portal The Daily Beast, powołując się na analizy amerykańskiego wywiadu. Służby uważają też, że Rosjanie starają się wpłynąć na wynik listopadowych wyborów do Kongresu.

22:38 To Rosja jest agresorem i powinna być izolowana na arenie międzynarodowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w wyemitowanym w środę wywiadzie dla łotewskiej telewizji LSM, zamieszczonym na portalu prezydent.pl. Zaznaczył, że NATO nigdy nie zagrażało Rosji.

22:37 Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował w środę wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

22:30 W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

22:27 Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował w środę wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

22:22 W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

22:00 W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

21:40 Na kary do 15 lat więzienia skazał sąd w obwodzie połtawskim na Ukrainie dziewięciu bojowników kontrolowanej przez Rosję tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – poinformowała portal Suspilne rzeczniczka obwodowych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Inna Usowa.

21:10 Portal tvp.info: Ukraińcy wykorzystują drony do śledzenia nadlatujących pocisków artyleryjskich w okolicach miasta Izium.

20:37 Systematycznie rozwijaliśmy naszą zdolność do militarnej obrony, szczególnie pod kątem takiego rodzaju działań wojennych, jakie Rosja prowadzi obecnie na Ukrainie, tj. z użyciem zmasowanej siły ognia, zarówno sił pancernych, jak i lotnictwa – powiedział generał Timo Kivinen, główny dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

20:07 W obwodzie donieckim wojska rosyjskie próbują zbliżyć się do Bachmutu – podał sztab na Facebooku. W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w dalszym ciągu toczą się walki o kontrolę nad miastem. Siły ukraińskie zdołały odeprzeć szturm w rejonie Nowobachmutiwki w obwodzie donieckim i zmusić przeciwnika do wycofania się. Działania na froncie zintensyfikowało rosyjskie lotnictwo w obwodach ługańskim i donieckim – wynika ze środowego podsumowania operacyjnego. 

19:57 Białoruś. Atrapy czołgów na granicy z Ukrainą - informuje Biełsat. 

19:37 Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 1 lipca.

19:09 Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu.

18:34 Korespondent dziennika "Bild": Rosjanie ostrzelali naszych dziennikarzy.

18:23 Prezydent Chin Xi Jinping, który wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za kryzys na Ukrainie odpowiada "rozszerzanie sojuszy militarnych". Jak komentuje AFP, chiński przywódca udzielił w ten sposób poparcia Rosji.