Noblistka Aung San Suu Kyi została umieszczona w więzieniu

2022-06-23 17:44 aktualizacja: 2022-06-23, 18:55
Aung San Suu Kyi. Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Aung San Suu Kyi. Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Była przywódczyni Birmy i pokojowa noblistka Aung San Suu Kyi została przeniesiona do więzienia z nieujawnionego miejsca, w którym była przetrzymywana od wojskowego zamachu stanu z lutego 2021 roku, który obalił legalny rząd jej partii - podaje w czwartek BBC.

Według agencji Kyodo, która powołuje się na birmańskie źródła wojskowe, 77-letnia Suu Kyi została przeniesiona po raz trzeci do nowego miejsca odkąd po wojskowym puczu umieszczono ją w areszcie domowym.

Lokalne media podały, że sprawa Suu Kyi toczy się dalej w czwartek przed sądem zainstalowanym w kompleksie więziennym, do którego ją przeniesiono.

Pod koniec kwietnia Suu Kyi została skazana na pięć lat pozbawienia wolności z oskarżenia o korupcję i rzekomego przyjęcia łapówki od wysoko postawionego polityka.

Wcześniej skazano ją na sześć lat więzienia za domniemany nielegalny import krótkofalówek i złamanie restrykcji pandemicznych. Jak dotąd Suu Kyi skazano w sumie na 11 lat więzienia na podstawie pięciu zarzutów. Toczą się przeciw niej kolejne sprawy w związku z kilkunastoma zarzutami, w tym o oszustwa wyborcze i korupcję - pisze Kyodo.

Birma pogrążona jest w chaosie odkąd wojsko przejęło władzę w kraju, odsuwając od niej wybrany demokratycznie rząd. Armia i podległe jej służby bezpieczeństwa wielokrotnie od tego czasu brutalnie tłumiły strajki i protesty przeciwko wojskowej dyktaturze. (PAP)

kgr/