Białoruskie stowarzyszenie kolejarzy: zaczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia do Rosji

2022-06-24 21:29 aktualizacja: 2022-06-25, 07:20
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA
W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi, według którego Rosja zamówiła 100 wagonów

Jak podało Stowarzyszenie na Telegramie, ładowanie broni trwa - np. w miejscowości Bronna Góra w obwodzie brzeskim ilość ładowanej amunicji jest tak olbrzymia, że do pomocy w załadunku trzeba było zaangażować żołnierzy z innych pododdziałów.

Po załadunku grupy 6-10 wagonów są wysyłane do Mińska i tam są one doczepiane do składów, jadących trasą Mińsk-Orsza-Krasnyj-Smoleńsk.

Wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow oświadczył w czwartek, że Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie.

„Biorąc pod uwagę ogromne straty sprzętowe agresora, a także dużo lepsze warunki przechowywania sprzętu w składach białoruskiej armii, nie jest wykluczone, że nasz sąsiad (Białoruś) przekaże to uzbrojenie rosyjskiemu agresorowi” – powiedział Hromow. Następnie sprzęt ten może zostać przerzucony do Donbasu lub obwodu chersońskiego - ocenił. (PAP)

kgr/