Żaryn: po powstaniu bariery nie notujemy nowych metod nielegalnego przekraczania granicy

2022-06-25 12:06 aktualizacja: 2022-06-25, 17:24
Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Artur Reszko
Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Artur Reszko
Od powstania bariery na granicy polsko-białoruskiej w woj. podlaskim nie notujemy nowych, specjalnych metod nielegalnego jej przekraczania - powiedział w sobotę PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn pytany o ostatnio ujawnione podkopy powiedział PAP, że nie są one zaskoczeniem dla funkcjonariuszy, bo takie metody były już stosowane wcześniej.

"Po postawieniu bariery granicznej nie były identyfikowane inne sposoby nielegalnego przekraczania granicy ze strony Białorusi niż te, które mieliśmy wcześniej" - zapewnił rzecznik w rozmowie z PAP.

Żaryn: żadnych nowych sposobów nie obserwujemy, choć zakładam, że nadal różne osoby będą próbowały szukać luk w tych zabezpieczeniach, które budujemy

"Mieliśmy tam próby podkopów, organizowane były ataki na patrole i posterunki prowadzone przez służby białoruskie, były próby forsowania zapory przy pomocy różnych kładek czy drabin, ale to wszystko jest znane już funkcjonariuszom od jesieni" - podkreślił.

"Żadnych nowych sposobów nie obserwujemy, choć zakładam, że nadal różne osoby będą próbowały szukać luk w tych zabezpieczeniach, które budujemy" - powiedział PAP Żaryn.

Zaznaczył, że faktycznie po zbudowaniu pięciometrowej bariery na podlaskim odcinku mamy w tej chwili do czynienia z próbami podkopów, ale są one udaremniane.

"Wykrywanie takich przypadków wesprze instalacja systemu czujników elektronicznych na barierze. Pozwoli nam ona skutecznie i precyzyjnie wykrywać takie przypadki w przyszłości" - powiedział PAP Żaryn.

Żaryn zaznaczył, że nie oznacza to, iż po instalacji systemów elektronicznych zapory, nie będzie trzeba kontrolować tego odcinka granicy.

Żaryn: granica nawet najlepiej zabezpieczona tak nowoczesnymi systemami, jakie zastosujemy w Polsce, nie będzie wolna od prób jej nielegalnego przekraczania

"Znamy obrazki z całego świata. Wiemy, że granica nawet najlepiej zabezpieczona tak nowoczesnymi systemami, jakie zastosujemy w Polsce, nie będzie wolna od prób jej nielegalnego przekraczania" - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

"Budowa czy finalizacja tego projektu nie oznacza, że straż graniczna przestanie patrzeć na naszą granicę z Białorusią" - dodał.

Kilka dni temu na odcinku posterunku straży granicznej w Dubiczach Cerkiewnych patrole zauważyły sześciu żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą.

186 km bariera na granicy z Białorusią w woj. podlaskim ma być gotowa do końca czerwca

186 km bariera na granicy z Białorusią w woj. podlaskim ma być gotowa do końca czerwca, potem będzie wyposażana w elementy elektroniczne. Wykonanie pięciometrowego ogrodzenia uzasadniło zniesienie nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych wzdłuż granicy z Białorusią.

Najpierw stan wyjątkowy, a później ograniczenia w pobycie na podstawie decyzji szefa MSWiA wprowadzono w związku z operacją hybrydową służb białoruskich - próby przerzucania przez Polskę sprowadzanych do Mińska uchodźców z innych krajów

Według statystyki straży granicznej do tej pory od rozpoczętego latem 2021 r. kryzysu uchodźczego było ponad 45 tys. prób nielegalnego przejścia naszej granicy z Białorusi.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

dsk/