Trwa akcja ratunkowa po ataku rakietowym na Kijów. Ludzie wyciągani spod gruzów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-26 07:09 aktualizacja: 2022-06-27, 08:45
Akcja ratunkowa w Kijowie po ataku rakietowym, Fot. PAP/Newscom
Akcja ratunkowa w Kijowie po ataku rakietowym, Fot. PAP/Newscom
W Kijowie w niedzielę rano doszło do ataku rakietowego. Rosjanie wystrzelili czternaście rakiet - pociski rakietowe Ch-22 - z czego na stolicę Ukrainy spadły cztery. Na miejsce wyjechały ekipy ratunkowe. Jak informują władze Kijowa, pod gruzami nadal znajdują się ludzie. Rosyjskie rakiety trafiły w 8-piętrowy budynek mieszkalny oraz w przedszkole.

22:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. "Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte" - oznajmił.

21:48 Filmik z niedzielnego  ataku rakietowego na Kijów.

21:45 Pociski rakietowe Ch-22, którymi w niedzielę siły rosyjskie ostrzelały Kijów, mają bardzo małą precyzję - ocenia ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Według niego Rosjanie mają ponad 1000 sztuk tej amunicji.

"Na szczęście nasza obrona powietrzna działa efektywnie. Spośród 14 rakiet, które wystrzelono w stronę Kijowa, doleciały cztery" - przekazał Żdanow.

20:42 Wojska specjalne Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Litwy pomagają na Ukrainie w koordynacji dostaw broni i szkoląc ukraińskich żołnierzy - pisze "New York Times". Na Ukrainie są też agenci CIA, którzy pomagają w przekazywaniu informacji wywiadowczych ukraińskim wojskom.

20:40 Biełsat opublikował na Twitterze filmik mieszkańców Mariupola. "W ocalałej części zniszczonego przez agresora domu nadal mieszkają ludzie. A w tym czasie Rosjanie na swoich propagandowych kanałach informują, że warunki życia w mieście się “polepszyły” - napisał Biełsat.

Nagranie najpierw opublikował na Telegramie doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko. "Mariupol. Jak naprawdę żyją ludzie. Żeby po raz kolejny okupanci nie opowiadali o "fejkach ukraińskich władz Mariupola" dzisiaj nagranie od moich sąsiadów. Z mojego domu w Mariupolu w dzielnicy Lewobrzeżnej. Sąsiednie mieszkanie, ściana w ścianę z moim" - czytamy we wpisie Andriuszczenki. "I w tym budynku nadal żyją ludzie. Bez elektryczności i nadziei na zmianę miejsca zamieszkania. Żyją w mieszkaniach i tej części budynku, która ocalała" - dodał.

20:00 Przedszkole w Kijowie po ataku rakietowym Rosjan.

19:16 Demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Rosyjscy terroryści popełnili kolejne zbrodnie wojenne: ostrzelali pociskami szereg ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że prowadzone są albo z głębi terytorium Rosji, z terytorium Białorusi albo z akwenów Morza Kaspijskiego i Czarnego" - napisał Reznikow na Facebooku.

17:54 Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie czytamy, że rosyjskie siły przy wsparciu artylerii próbują zablokować od południa miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, ostatni duży ośrodek miejski w tym regionie będący w rękach ukraińskich. W okolicy ostrzelano infrastrukturę cywilną i wojskową, a także przeprowadzono nalot. By wesprzeć działania ofensywne, Rosjanie wzmocnili siły artyleryjskie - raportuje sztab.

Na kierunku bachmuckim rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały ukraińskich pozycji z moździerzy i artylerii. Jak dodano, ukraińskie siły spowodowały znaczne straty po stronie przeciwnika w okolicach miejscowości Pawliwka; armia Rosji wycofała się po nieudanym szturmie. Odparto również szturm na kierunku słowiańskim i charkowskim.

16:30 Ponad 20 tys. cudzoziemców walczy po stronie Ukrainy przeciwko Rosji - podaje BBC. Ochotnicy zgłosili się do Sił Zbrojnych Ukrainy z ponad 50 krajów. Obcokrajowcy walczą na Ukrainie na podstawie oficjalnych kontraktów w ramach Legionu Międzynarodowego wchodzącego w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Funkcje dowódcze w jednostce pełnią Ukraińcy.

BBC podkreśla, że pomimo tego, że w szeregach Legionu doszło do strat, do jego szeregów wciąż zgłaszają się nowi ochotnicy. Dołączając do walki, cudzoziemcy kierują się różnymi motywami. "To nie tylko walka o Ukrainę, to też walka o Tajwan; przybyłem tu na rzecz niepodległości i pokoju" - mówi jeden z mężczyzn, trzymając w rękach tajwańską flagę. "Walczymy o demokrację tego świata przeciwko dyktatorowi" - podkreśla inny z bohaterów reportażu. 

15:57 Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa w ostrzelanym w niedzielę przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnym w Kijowie - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału. Bilans rannych wzrósł do sześciu osób. Jest wśród nich siedmiolatka, która przeszła już operację. "Prace poszukiwawczo-ratunkowe w budynku mieszkalnym, w który rano rosyjscy barbarzyńcy uderzyli rakietą, trwają" - napisał Kliczko w komunikatorze Telegram.

Na miejscu znaleziono zwłoki jednej osoby. Sześciu mieszkańców zostało rannych, czworo z nich, w tym siedmioletnią dziewczynkę, hospitalizowano. Dwie osoby będą leczone ambulatoryjnie. Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i czterech rannych.

15:17 Rosyjskie wojska zbudowały fortyfikacje w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy - podał portal Espreso. Siłownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca. "Okupanci w Enerhodarze próbują wzmocnić swoje pozycje. Wiadomo, że 24 czerwca wzmacniali okopy obok zajętej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Między innymi zbudowali fortyfikacje" - pisze Espreso, powołując się na lokalny kanał na Telegramie.

Według tego źródła Rosjanie przygotowują się do walk z siłami ukraińskimi w pobliżu tej największej elektrowni jądrowej w Europie. W okolicach pobliskiej miejscowości Miczurina zaobserwowano wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe wojsk rosyjskich.

15:01 Rosyjska armia zmieniła strategię ostrzeliwania Ukrainy pociskami rakietowymi - uważa doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez serwis Espreso. "Rosja zmieniła strategię ostrzałów, masowo ostrzeliwują ukraińskie miasta. Wcześniej wystrzeliwali kilka rakiet, a teraz dziesiątki. Strzelają z różnych punktów. Dlatego obronie przeciwlotniczej jest trudno z nimi sobie poradzić" - powiedział Denysenko.

Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że wystrzeliwane przez Rosjan rakiety były produkowane w połowie XX wieku i były przeznaczone do niszczenia lotniskowców, krążowników i innych okrętów. Pociski mają do 1000 kg ładunku wybuchowego i mogą rozwinąć prędkość 3-4 tys. km na godzinę. "Dlatego trudno jest je strącać" - podkreślił.

14:48 Prezydent USA Joe Biden ostro potępił przeprowadzone w niedzielę rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i inne ukraińskie miasta. Świadczą one o "barbarzyństwie" Rosji - powiedział Biden w bawarskim Elmau, gdzie rozpoczął się szczyt państw grupy G7.

W niedzielę w zamku Elmau, na południu Niemiec, spotkali się szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych - grupy G7. Szczyt potrwa do wtorku, a jego dominującym tematem jest rosyjska inwazja na Ukrainę.

14:25 Naszego domu już nie ma - napisała na Facebooku mieszkanka bloku w Kijowie, ostrzelanego w niedzielę rano przez rosyjskie lotnictwo. Na miejscu pożaru, który wybuchł w budynku po bombardowaniu wciąż pracują ratownicy.

Saperzy zbierają odłamki pocisku, który - według ukraińskich wojskowych - odpaliły rosyjskie bombowce operujące nad Morzem Kaspijskim.

"Nie mamy już mieszkania. Nie ma naszej kuchni i naszych łóżek" - napisała kobieta, której mieszkanie znajdowało się w ostrzelanym budynku. Autorka komentarza przebywa za granicą.

W krótkim wspomnieniu opisuje, jak jej rodzina poświęciła półtora roku na remont mieszkania. Ukończyła go krótko przed 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, trwającą już 123 dni.

"Mogłabym napisać powieść o tym, ile wysiłku włożyliśmy w nasz wspólny dom. Jednak naszego domu już nie ma" - podsumowała kobieta, cytowana przez rosyjską redakcję BBC.

13:51 Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w niedzielę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie czerkaskim w centralnej części Ukrainy – poinformował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec na Telegramie.

"Mamy dwa ataki w pobliżu stolicy obwodu. Jeden zabity i pięcioro rannych. Uszkodzono obiekt infrastruktury" – napisał Taburec.

Po raz kolejny zaapelował, by nie zamieszczać zdjęć ani nagrań przedstawiających skutki ataku, jak również nie ujawniać jego lokalizacji.

13:45 Życie 7-letniej dziewczynki, którą wyciągnięto spod gruzów po rosyjskim ostrzale Kijowa w niedzielę rano, nie jest zagrożone, jej stan jest stabilny - podał portal Suspilne, cytując lekarzy stołecznego szpitala.

Chirurdzy powiedzieli portalowi, że dziewczynka odniosła dwie duże rany, m.in. szyi, ale szczęśliwie nie okazały się one głębokie i nie dotknęły żył. Dziecko jest przytomne i pod opieką osoby dorosłej.

13:42 Po raz pierwszy od ponad trzech tygodni Rosja ponownie zaatakowali Kijów. W niedzielę wczesnym ranem rakiety trafiły w budynki mieszkalne. Co najmniej cztery osoby zostały ranne, w tym siedmioletnia dziewczynka. Jej ojciec zginął. "Putin celowo atakuje cele cywilne" - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko gazecie "Bild".

13:34 Muzea i teatry w Kijowie ogłaszają w niedzielę zamknięcie z powodu rosyjskiego ataku rakietowego. Na portalach społecznościowych instytucji pojawiają się informacje, że ze względu na bezpieczeństwo miejsca te nie będą otwarte. Takie ogłoszenia już wydały m.in. Muzeum Historii Kijowa, Mysteckiego Arsenalu i Teatru na Podoli.

Zamknięte też będą niektóre kijowskie restauracje i kawiarnie, o czym można przeczytać na ich drzwiach oraz na ich portalach społecznościowych.

Komunikacja miejska w Kijowie działa. Z pięciu mostów, łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta dla samochodów osobowych dostępne są cztery, piąty – Most Południowy, jest otwarty wyłącznie dla transportu specjalnego i środków lokomocji miejskiej.

13:02 Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

"Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białorusi) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi” – napisano w komunikacie wywiadu.

12:58 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w niedzielę, że przechwyciła rosyjskie instrukcje, w których Federalna Służba Bezpieczeństwa uczy urzędników, jak mają prawidłowo chwalić prezydenta Władimira Putina i komentować inwazję na Ukrainę.

12:29 Uchodźczyni, która opuściła Siewierodonieck w obwodzie ługańskim z powodu rosyjskich ataków, w niedzielę ponownie była zmuszona uciec ze swojego nowego domu w Kijowie, gdy trafiły weń rosyjskie rakiety – pisze ukraińska agencja Unian.

Kobietę, która opuściła Siewierodonieck z trzema kotami i psem, zauważyła na podwórzu zaatakowanego budynku dziennikarka Unianu i nagrała z nią krótką rozmowę.

Wyraźnie zdenerwowana kobieta mówi, że zwierzętom nic się nie stało. Podaje też swoje imię – Iryna – ale nie jest w stanie powiedzieć nic więcej, bo płacze.

11:16 Do wybuchów doszło w niedzielę w Czerkasach w centralnej części Ukrainy – poinformowały władze obwodu czerkaskiego na Telegramie.

„W Czerkasach słychać wybuchy” – napisał przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

Informacje tę potwierdził szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. „Mamy dwa wybuchy w okolicy Czerkasów” – napisał. 

Obaj przedstawiciele władz zaapelowali, by nie zamieszczać zdjęć ani nagrań przedstawiających skutki wybuchów, jak również nie ujawniać lokalizacji.

10:29 Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów – powiedział w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko portalowi Ukraińska Prawda.

Heraszczenko oznajmił, że ofiarą śmiertelną jest mężczyzna. Wcześniej uratowano jego 8-letnią córkę, która obecnie przebywa w szpitalu.

Jak dodał, matka dziewczynki jest obywatelką Rosji i także odniosła obrażenia. Już została wydobyta spod gruzów i jest pod opieką lekarzy.

10:28 Liczba osób zabitych w rosyjskim ostrzale rakietowym w Sarnach w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, wzrosła do czterech - poinformował w niedzielę szef obwodu Witalij Kowal. Wcześniej informowano o trzech zabitych.

"Pod gruzami znaleziono ciało jeszcze jednego zabitego. Liczba osób wczorajszego ataku rakietowego na obiekty cywilne wzrosła tym samym do czterech. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 51 lat" - napisał Kowal na komunikatorze Telegram.

Dodał, że dwie inne osoby ranne są w stanie ciężkim. Akcja ratownicza została zakończona. 

10:09 Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

"W sumie w ciągu doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie siedem osób zostało rannych i hospitalizowanych w placówkach medycznych: trzy osoby w Charkowie, cztery osoby w rejonie iziumskim. Niestety zginęła 79-letnia kobieta w rejonie bohorodicznym” – napisał Syniehubow.

Jak podkreślił, w nocy z soboty na niedzielę siły rosyjskie ponownie ostrzelały dzielnice mieszkalne Charkowa, przy czym celem ataku była wyłącznie infrastruktura cywilna. Zapaliły się balkony w budynkach wielopiętrowych, samochody i garaże.

09:21 Pięć osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie – poinformował w niedzielę dziennikarzy szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko, cytowany przez portal Suspilne.

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że spod gruzów zniszczonego wielopiętrowego budynku mieszkalnego wydobyto 6-letnią żywą dziewczynkę.

Szef służb ratunkowych Serhij Kruk, cytowany przez Suspilne, poinformował, że na miejscu pracuje 80 ratowników przy wsparciu 20 sztuk sprzętu.

Według szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrija Jermaka rakiety trafiły nie tylko w budynek mieszkalny, ale również w przedszkole.

09:06 Wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska - poinformował w niedzielę w komunikacie Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

"Po wycofaniu się naszych oddziałów wróg umocnił się w Siewierodoniecku i miejscowościach: Syrotyne, Woronowe i Boriwske" - głosi komunikat opublikowany na profilu administracji obwodowej na Facebooku.

08:32 Zdobycie przez Rosję Siewierodoniecka jest znaczącym osiągnięciem w ramach zredukowanego planu, jakim jest obecnie zajęcie Donbasu, ale do tego musi ona wciąż osiągnąć kilka trudnych celów - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:31 Rosyjska rakieta przeleciała w niedzielę rano krytycznie nisko nad południowoukraińską elektrownią atomową – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.

Przelot rakiety zarejestrowano na nagraniu o godz. 6.00. Kierowała się z południa na północ Ukrainy. "Prawdopodobnie jej celem był Kijów, gdzie z samego rano doszło do wybuchów" – podał Enerhoatom.

Spółka po raz kolejny zwróciła uwagę wspólnoty międzynarodowej na "bezmyślne działania Rosji", które zagrażają bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy.

08:09 Dwie osoby odniosły obrażenia w ataku rakietowym na Kijów w niedzielę rano; pod gruzami są ludzie - poinformował w niedzielę rano mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

"W budynku mieszkalnym w dzielnicy szewczenkowskiej, gdzie trafiła rakieta, trwają prace poszukiwawcze i ratunkowe. Pod gruzami są ludzie. Część mieszkańców ewakuowano, dwóch rannych hospitalizowano" - napisał Kliczko.

Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet.

07:24 Siły rosyjskie koncentrują wysiłki na otoczeniu wojsk ukraińskich w okolicach Lisiczańska w obwodzie ługańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały Wowczoriwkę, Łoskutiwkę, Biłą Horę, a także inne miejscowości na południe i południowy zachód od Lisiczańska. Przeprowadziły też atak lotniczy samolotami szturmowymi Su-25 w okolicy Biłej Hory.

Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzelały z artylerii pozycje ukraińskie w przygranicznych rejonach obwodów sumskiego i czernihowskiego.

06:46 Siły rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje na południu kraju, ale zasadniczą część swych sił koncentrują na wschodzie – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie skupiają się na południowym froncie na obronie i przypuszczają lokalne ataki, by odzyskać utracone pozycje, ale bez powodzenia.

Rosja skoncentrowała zasadniczą część swych sił na wschodzie Ukrainy, gdzie po wycofaniu sił ukraińskich z Siewierodoniecka wojsko rosyjskie umacnia się w tym mieście, a także w miejscowościach Syrotyne, Woronowe oraz Boriwske.

06:16 W Kijowie doszło do wybuchów; na miejsce wyjechały ekipy ratunkowe – poinformował w niedzielę rano mer miasta Witalij Kliczko na Telegramie. Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że na stolicę wystrzelono 14 pocisków - napisano na kanale portalu Nexta na Twitterze. 

„W dzielnicy Szewczenkowskiej w Kijowie było kilka wybuchów. Brygady pogotowia i ratownicy jadą na miejsce” – napisał Kliczko.

06:15 Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7. Szczyt odbędzie się w dniach 26-28 czerwca w zamku Elmau w Alpach Bawarskich. Wśród gości znajdą się m.in. prezydenci USA i Ukrainy. Oczekiwania wobec szefów państw – w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie, zagrożenia głodem i globalnym ociepleniem - są w tym roku szczególnie wysokie.

02:35 Brak zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z ostrzałem Narodowego Centrum Badawczego w Charkowie - przekazała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Dodano, że nie odnotowano żadnych niepokojących wyników aparatury pomiarowej.

Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował na Telegramie, że wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.

01:03 Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o "nieporzucanie" Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji. Johnson zapowiedział dodatkową brytyjską pomoc dla Ukrainy.

W oświadczeniu opublikowanym przez urząd premiera na Downing Street w przeddzień rozpoczęcia obrad G7, Johnson zapowiedział, że rząd brytyjski jest "gotów dostarczyć Ukrainie dodatkowe 525 mln dolarów" w formie gwarancji kredytowych Banku Światowego.

Zwiększyłoby to wysokość łącznej pomocy Londynu dla Kijowa do ok. 1,5 mld dolarów.

"Ukraina może zwyciężyć i zwycięży. Ale potrzebuje naszego wsparcia aby to osiągnąć. Teraz nie jest czas na pozostawianie Ukrainy" - głosi oświadczenie premiera.

22:31 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w nagraniu wideo, że rakietowe uderzenia Rosji na jego kraj to działania na pokaz, które nie mają żadnego strategicznego znaczenia. Zapowiedział też odbicie miast okupowanych przez wojska rosyjskie.

 

Сьогодні почався п'ятий місяць повномасштабної війни. Окупанти збиралися на п'ятий день захопити більшу частину нашої країни, а змушені на пʼятий місяць влаштовувати таку ракетну показуху, яка стратегічно для Росії нічого не змінює. Це такий етап війни – складний морально, емоційно. Коли знаємо, що у ворога все одно нічого не вийде, коли розуміємо, що все одно зможемо захистити нашу державу, але не відчуваємо часових меж цього, не відчуваємо, скільки ще ударів, втрат і зусиль буде, перш ніж побачимо, що перемога вже на нашому горизонті.

Posted by Володимир Зеленський on Saturday, June 25, 2022

 

22:02 Szef obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, Pawło Kyryłenko poinformował w sobotę, że tego dnia w miejscowościach regionu trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich. Dwie osoby zostały ranne.

21:42 Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali w sobotę, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.

21:35 Po wideorozmowie burmistrz Berlina Franziski Giffey z osobą, która podawała się za mera Kijowa Witalija Kliczkę, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk oświadczył, że "żadne deep fake'i ani inne sztuczki Rosjan nie mogą zachwiać zaufaniem między Ukrainą a Niemcami".

21:18 Co najmniej trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego, którego celem było miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy - poinformował w Telegramie szef władz regionu Witalij Kowal.

20:27 Stolica Apostolska nie otrzymała dotąd odpowiedzi na złożoną propozycję poszukiwania rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w sobotę. Podkreślił, że papież Franciszek mówiąc o tej wojnie używa mocnych słów.

19:59 Miesiąc po tym, jak kraje grupy G7 zobowiązały się do udzielenia Ukrainie znacznej pomocy finansowej, Niemcy wypłacają obiecany wkład w wysokości miliarda euro - ogłosił minister finansów RFN Christian Lindner.

19:43 Szef władz obwodu rówieńskiego, na północnym zachodzie Ukrainy, Witalij Kowal poinformował w sobotę o ataku rakietowym, prawdopodobnie z terytorium Białorusi, na obiekty infrastruktury cywilnej w regionie. Pociski spadły również w sąsiednim obwodzie wołyńskim.

19:30 Trzech cywilnych mieszkańców zginęło, a czterech zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego, prowadzonych od czwartku – poinformowała w sobotę Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie.

19:07 Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów - poinformował na Telegramie ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.