Pogrzeb Józefa Walaszczyka. Prezydent: zapisał się w historii jako jeden ze szczególnie zasłużonych i najdłużej żyjących wybawców Żydów z rąk hitlerowskich zbrodniarzy

2022-06-28 14:30 aktualizacja: 2022-06-28, 14:42
Pogrzeb Józefa Walaszczyka. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pogrzeb Józefa Walaszczyka. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jego życie i dokonania nigdy nie zostaną zapomniane – bowiem był jednych z tych, którzy ocalając człowieka, ocalili cały świat - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Józefa Walaszczyka, który we wtorek spoczął na cmentarzu na Starych Powązkach.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, między innymi szef UdSKiOR minister Jan Józef Kasprzyk. Po mszy świętej odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Powązkowski. Józef Walaszczyk został pochowany w grobie rodzinnym.  

Prezydent o Józefie Walaszczyku: Jego życie i dokonania nigdy nie zostaną zapomniane

Jego życie i dokonania nigdy nie zostaną zapomniane – bowiem był jednych z tych, którzy ocalając człowieka, ocalili cały świat - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Józefa Walaszczyka. List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Jak zaznaczył prezydent, "towarzyszymy dzisiaj w ostatniej drodze śp. Józefowi Walaszczykowi – bohaterowi czasu II wojny światowej, który z niezwykłą odwagą i determinacją przeciwstawiał się złu niemieckiego nazizmu". "Nie z bronią w ręku, lecz dzięki swoim umiejętnościom, inwencji i wytrwałej pracy ocalił życie co najmniej pięćdziesięciu trzech osób. Zapisał się w historii jako jeden ze szczególnie zasłużonych i najdłużej żyjących wybawców Żydów z rąk hitlerowskich zbrodniarzy" - napisał w liście Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że w kierowanym przez siebie zakładzie produkcyjnym Walaszczyk zatrudnił kilkadziesiąt osób z getta w Rawie Mazowieckiej. "Ukrywał osoby pochodzenia żydowskiego w swoim warszawskim mieszkaniu. Wykupił z aresztu grupę Żydów uwięzionych przez gestapo. Odwiedzał swoich znajomych na terenie getta warszawskiego, przekazując im żywność i odzież" - wskazał.

Duda podkreślił także, że "międzypokoleniowy przekaz prawdy o Shoah oraz o bohaterstwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest rzeczą konieczną". "Nie tylko ze względu na cześć dla ofiar oraz hołd dla bohaterów, którzy za swoją solidarność z prześladowanymi płacili często cenę najwyższą. Równie ważne jest utwierdzanie historycznych i moralnych podstaw, na których opieramy nasze absolutne potępienie ideologii podboju, pogardy i nienawiści. Dzisiaj, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i tragicznych wydarzeń za naszymi wschodnimi granicami, to potępienie i radykalny, czynny sprzeciw powinny łączyć ludzi dobrej woli na całym świecie" - zaznaczył w liście.

"Pan Józef odszedł niespełna pięć miesięcy przed swoimi sto drugimi urodzinami. W Jego osobie żegnamy także długoletniego, cenionego rzemieślnika i przedsiębiorcę oraz społecznika zaangażowanego w utrwalanie pamięci o najstraszniejszej z wojen, o postawach ówczesnych Polaków, Żydów i Niemców" - czytamy w liście. Prezydent wskazał, że przez minione cztery lata Walaszczyk pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. "Jego życie i dokonania nigdy nie zostaną zapomniane – bowiem był jednych z tych, którzy ocalając człowieka, ocalili cały świat" - podkreślił Andrzej Duda. 

 Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Józef Walaszczyk, najstarszy polski Sprawiedliwy, zmarł 20 czerwca w wieku 102 lat. Józef Wałaszczyk w czasie II wojny światowej uratował z rąk Niemców 53 osoby. (PAP)

Autor: Michał Szukała
gn/